SON EKLENENLER
Mısır Akdeniz'de elini güçlendiriyor

Mısır Akdeniz'de elini güçlendiriyor

HAVA/
9 ay önce
4095 Görüntülenme

Son yıllarda ordusunu modern sistemlerle donatan Mısır, hizmette olan 24 adet Rafale ek olarak Fransa ile 30 Rafale uçağının tedariki için bir sözleşme imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin talebi üzerine Paris yönetimi ile Kahire, 26 Nisan'da 3,95 milyar avro değerinde silah anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında Mısır, Fransız şirket Dassault Aviation'dan 3,95 milyar avro karşılığında 30 Rafale savaş uçağı ile 200 milyon avro değerinde toplam 50 adet SCALP füzesi  satın alacak.

Sisi yönetimi, tepkilerden çekindiği için Kahire'de imzalanan anlaşmayı kamuoyuna duyurmadı. Ancak anlaşmanın Fransa basınında yer almasının ardından Mısır Ordu Sözcüsü General Tamir er-Rıfai, Fransa ile 30 adet Rafale savaş uçağı tedariki için anlaşmaya vardıklarını doğruladı.

Ayrıca Mısır Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, satın alımın 10 yıl vadeli krediyle yapıldığı aktarıldı.Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Rifai, sosyal medya hesabından duyurdu

Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Tamir Muhammed Rifai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Silahlı Kuvvetleri ile Fransız Dassault Havacılık Şirketi arasında anlaşma imzalandığını duyurdu.

Rifai, Mısır'ın Fransa ile 30 Rafale savaş uçağı satın alınmasına ilişkin anlaşmanın, en az on yıl vadeli finansman kredisi yoluyla yapıldığını kaydetti.

Sözcü Rifai açıklamasında, 2015 yılında da iki ülke arasında 24 adet Rafale savaş uçağı alımı için bir anlaşma yapıldığını hatırlattı.Rafale filosu genişliyor

Mısır resmi makamlarının daha önceki açıklamalarına göre, 2015'te yapılan anlaşma gereği 24 adet Rafale savaş uçağı, 2015-2019 arasında Mısır Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Son siparişle Mısır, Fransa'dan sonra 54 uçakla en büyük Rafale filosuna sahip ikinci ülke olacak.

Hali hazırda Mısır Hava Kuvvetleri envanterinde Amerikan F-16, F-4E Phantom II, Fransız Mirage 2000, Rafale ve Rus MiG-21 ile Çin versiyonu F-7 savaş uçaklarından oluşan karma bir filo bulunuyor.Mısır'a derin vuruş kabiliyeti

Fransız MBDA şirketi tarafından geliştirilen 250+ km menzile sahip olan seyir füzesi, düşman hava savunma silah sistemlerinin menziline girmeden karadan havaya füze bataryaları, uçak hangarları, stratejik tesisler ve komuta kontrol merkezleri gibi yüksek değerli hedeflere taarruz etme imkanı veriyor. Fransız, İtalyan ve İngiliz kuvvetleri tarafından Libya, Irak ve Suriye'de kullanılan 1300 kg ağırlığındaki füze, Tornado, Rafale, Mirage 2000 ve Eurofighter uçaklarına entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com