SON EKLENENLER
Minyatür Bomba'da sıra tedarik aşamasında

Minyatür Bomba'da sıra tedarik aşamasında

HAVA/
11 ay önce
15269 Görüntülenme

Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırması amacıyla Aselsan ve Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba'nın tedarik aşaması başlatıldı.

Savunma Sanayii Başkanlığı 2020 yılı faaliyetlerine ilişkin yayınladığı videoda  F-16’lar ve İHA’larda kullanılabilecek Minyatür Bomba Projesinde geliştirme sürecinin tamamlandığı ve tedarik aşamasının başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Minyatür Bomba Geliştirme Projesi kapsamında, ASELSAN ile Tübitak SAGE tarafından geliştirilen mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılacak.

Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı ile bir F-16 kanadında 4 adede (Toplam 8 adet) kadar Minyatür Bomba taşınabilecek. Yaklaşık 1.80 metre boyunda ve 145 kg ağırlığındaki INS/GPS güdümlü Minyatür Bomba, belirli bir irtifadan atıldıktan sonra kanatlarını açarak hedefine doğru ilerliyor. Tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren azami 100+ km menzili bulunan bomba, güçlendirilmiş 1 metre kalınlığındaki betona karşı 85 km menzile kadar etkili olabiliyor.

Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile bomba, şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com