SON EKLENENLER
Minyatür Bomba’da işler yolunda

Minyatür Bomba’da işler yolunda

HAVA/
1 yıl önce
20889 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanlığı, Minyatür Bomba Projesi kapsamında, sert satıhlara yönelik delici başlık ile yapılan taarruz test atışının başarıyla icra edildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Minyatür Bomba Projesi kapsamında, 401'inci Test Filo Komutanlığımız tarafından sert satıhlara yönelik delici başlık ile yapılan taarruz test atışı başarıyla icra edildi." ifadelerine yer verildi.

Minyatür Bomba Geliştirme Projesi kapsamında, ASELSAN ile Tübitak SAGE tarafından geliştirilen mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılacak.

Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı ile bir F-16 kanadında 4 adede (Toplam 8 adet) kadar Minyatür Bomba taşınabilecek. Yaklaşık 1.80 metre boyunda ve 145 kg ağırlığındaki INS/GPS güdümlü Minyatür Bomba, belirli bir irtifadan atıldıktan sonra kanatlarını açarak hedefine doğru ilerliyor. Tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren azami 100+ km menzili bulunan bomba, güçlendirilmiş 1 metre kalınlığındaki betona karşı 85 km menzile kadar etkili olabiliyor.

Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile bomba, şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com