SON EKLENENLER
'Minyatür Bomba'da işlem tamam

'Minyatür Bomba'da işlem tamam

HAVA/
1 yıl önce
21554 Görüntülenme

Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırması amacıyla Aselsan ve Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba, canlı harp başlığı ile yapılan son testini başarıyla tamamladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda, "Minyatür Bomba Projemiz kapsamında delici etkili canlı harp başlığıyla yapılan son test atışında güçlendirilmiş beton hedef yüksek hassasiyetle vuruldu. Canlı harp başlığı betonu deldikten sonra patlayarak test atışı başarıyla sonuçlandı."  ifadelerine yer verdi.

Minyatür Bomba Geliştirme Projesi kapsamında, ASELSAN ile Tübitak SAGE tarafından geliştirilen mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılacak.

Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı ile bir F-16 kanadında 4 adede (Toplam 8 adet) kadar Minyatür Bomba taşınabilecek. Yaklaşık 1.80 metre boyunda ve 145 kg ağırlığındaki INS/GPS güdümlü Minyatür Bomba, belirli bir irtifadan atıldıktan sonra kanatlarını açarak hedefine doğru ilerliyor. Tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren azami 100+ km menzili bulunan bomba, güçlendirilmiş 1 metre kalınlığındaki betona karşı 85 km menzile kadar etkili olabiliyor.

Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile bomba, şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com