SON EKLENENLER
'Minyatür Bomba' zamanı

'Minyatür Bomba' zamanı

HAVA/
9 ay önce
4902 Görüntülenme

Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırması amacıyla Savunma Sanayi Başkanlığı öncülüğünde ASELSAN ve Tübitak SAGE işbirliğiyle geliştirilen Minyatür Bombanın F-16 uçakları için sertifikasyonu tamamlandı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN tarafından yürütülen Minyatür Bomba Projesi kapsamında, uzun menzilli, sert hedeflere karşı kullanılabilen GPS/INS güdümlü MB ve 4 adet MB taşıyabilen Akıllı Dörtlü Taşıma Salanı geliştirilmiş olup, beton hedefe gerçekleştirilen atışla F-16 savaş uçağına sertifikasyon testleri başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yayınlanan 2020 yılı faaliyetlerine ilişkin videoda da F-16’lar ve İHA’larda kullanılabilecek Minyatür Bomba Projesinde geliştirme sürecinin tamamlandığı ve tedarik aşamasının başlatıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılacak mühimmatın 2021'de envantere girmesi bekleniyor.

Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen Çoklu Taşıma Salanı ile bir F-16 kanadında 4 adede (toplam 8 adet) kadar Minyatür Bomba taşınabilecek. Yaklaşık 1.80 metre boyunda ve 145 kg ağırlığındaki INS/GPS güdümlü Minyatür Bomba, belirli bir irtifadan atıldıktan sonra kanatlarını açarak hedefine doğru ilerliyor. Tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren azami 110 km menzili bulunan bomba, güçlendirilmiş 1 metre kalınlığındaki betona karşı 85 km menzile kadar etkili olabiliyor.Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile bomba, şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.'Minyatür Bomba'ya MKE imzası

Proje kapsamında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TÜBİTAK SAGE ve ASELSAN arasında 04.04.2016 tarihinde "patlayıcı üretimi ve dolumu işi sözleşmesi"  imzalanmıştı. Sözleşmeye göre; TÜBİTAK SAGE'nin geliştirip MKE Mühimmat fabrikasına teslim edeceği toplam 20 adet harp başlığından ilk 2 tanesi Dupat altyapısında PBXN-109 dolumu ve bütünlemesi yapıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com