SON EKLENENLER
Milli Torpido AKYA geliyor

Milli Torpido AKYA geliyor

DENİZ/
1 yıl önce
13098 Görüntülenme

TCG Gür denizaltısından atışı başarıyla gerçekleşen Türkiye'nin ilk yerli ve milli Ağır Sınıf Torpidosu AKYA'nın bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Roketsan ana yükleniciliğinde birçok savunma sanayii firmasının katılımıyla Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı altında TCG GÜR denizaltısı, Marmara Denizi’nde AKYA Talim Torpidosu atışını başarıyla gerçekleştirdi.

Testle ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda," Milli Ağır Sınıf Torpidomuz AKYA’da bir kilometretaşını daha geride bıraktık. TCG Gür denizaltısından atışı başarıyla gerçekleşen AKYA’yı bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim etmeyi hedefliyoruz."ifadelerine yer verdi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de sosyal medya hesabı üzerinden, "Alanında en güncel teknolojilere sahip, Mavi Vatan’ımızın ilk yerli ve milli ağır sınıf torpidosu AKYA ülkemize ve milletimize hayırlı olsun!" paylaşımını yaptı.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. ise sosyal medya hesaplarından: “Hedefi daha başarılı şekilde etkisiz hale getirmek için Dümen Suyu Dedektörümüzü ve hassas konumlandırılması için akıllı şamandıralarımızı kullandığımız, Akustik Ortam Modeli ile algoritmalarını test ettiğimiz çalışmalarımızla bu işin bir parçası olmaktan dolayı gururluyuz.” paylaşımında bulundu.

Su üstü ve  su altı hedeflerine karşı atılabilecek şekilde tasarlanan AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programında ROKETSAN harp başlığı ve güdüm sistemi, Meteksan Savunma Sonar Sistemi ve Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri ise su yüzeyinde hareket eden deniz platformlarının arkalarında bıraktıkları dümen suyu izlerinin tespitini yapabilen Dümen Suyu Dedektörü, Torpido Test Alanı için Ölçümlendirme ve Konumlandırma Sisteminin geliştirilmesinden sorumludur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com