SON EKLENENLER
Milli Deniz Topu IDEF'te

Milli Deniz Topu IDEF'te

DENİZ/
6 ay önce
3103 Görüntülenme

Makina Kimya Endüstrisi (MKE) geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü 76 mm Milli Deniz Topunu, IDEF’21 fuarında ilk kez gün yüzüne çıkardı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türk Donanmasının yurtdışına bağımlı olduğu önemli sistemlerden biri olan 76 mm’lik Baş Topu geliştirme çalışmalarına başlayan MKE, sistemin mock-up’ını IDEF’21 fuarında sergiliyor.

Radar kesit alanı azaltılmış kupolaya (taret) sahip olan top, hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanı gibi farklı görevlerde kullanılabilecek. Topun hali hazırda inşası süren/başlayacak ve hizmetteki İtalyan OTO Melara toplarının yerini alması planlanıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Gabya sınıfı fırkateynler, ADA sınıfı korvetler ve Rüzgar, Doğan sınıfı, Yıldız sınıfı ve Kılıç sınıfı hücumbotlarda İtalyan OTO Melara 76 mm gemi topu kullanılıyor.SAHA İstanbul ile Çorum Sanayi ve Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen Çorum Savunma Sanayi Buluşması etkinliğinde Makina Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü Yasin Akdere, "Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan ve milli savaş gemimiz MİLGEM’lerin vurucu gücünü oluşturan 76/62mm Deniz Topu geliştirme faaliyetlerinde son aşamaya gelindi test atışlarına başlayacağız" açıklamasında bulunmuştu.

Akdere, konuyla ilgili olarak şunları kaydetmişti:

"MKE olarak 76 mm deniz topunu yapıyoruz. Bir dış ülke, ülke ismi anmayalım (İtalya) bir müttefik ülke yapıyor, 8.2 milyon Euro’ya bunu satıyor. Parayı peşin veriyorsunuz 24 ay sonra alırsın diyor ama günü geldiğinde Avrupa Birliği ambargo koyduğundan dolayı sana deniz topunu teslim edemiyoruz diyorlardı.

Normalde 72 ayda tamamlanacak bir AR-GE’yi nasıl kısa zamanda tamamlarız dedik. Çözüm ortağı firmalarla 12 ay gibi bir sürede AR-GE’mizi bitirdik. Şu anda montaj aşaması durumundayız. Önümüzdeki ay atışlarımızı yapacağız ve başta Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan deniz topunu kendimiz üretir halde olacağız."

76/62 Deniz Topu Teknik Özellikleri

  • Silah sistemi menzili standart mühimmat 16 km, artırılmış mühimmat ile 20 km’dir.
  • Namlu çapı 76 mm, boyu 4700 mm’dir.
  • Namlu su soğutma sistemine sahiptir.
  • Atim hızı max. 80 atım/dk dır.
  • Silah sistemi mühimmatsız 7500 kg, mühimmat ile birlikte 8500 kg ağırlığa sahiptir.
  • Silah sistemi 80 mühimmat kapasiteli döner cephaneliğe sahiptir.
  • Silah sistemi hava, kara ve deniz hedeflerine karşı etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com