SON EKLENENLER
Meteksan Savunma Akkuyu NGS projesinde görev alacak

Meteksan Savunma Akkuyu NGS projesinde görev alacak

GÜNDEM/TÜRKİYE
8 ay önce
6315 Görüntülenme

Savunma Sanayii alanında elde ettiği tecrübe ve teknolojik kazanımları sivil sektöre taşıyan Meteksan Savunma, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi kapsamında Yangın Eğitim Simülatör kompleksi kuracak.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), eğitim simülator kompleksinin yapımı için açılan ihale Meteksan Savunma tarafından kazanıldı.

Akkuyu NGS eğitim simülator kompleksi içerisinde yer alacak Yangın Eğitim Simülatörü, yangınla mücadele yöntemlerinin, bu maksatlı teçhizatı kullanma becerilerinin yanı sıra itfaiyecilerin eğitiminin zorlu koşullarda ve ortamlarda verilmesi maksadıyla geliştirilecek.  Konteynır tabanlı tesis edilecek sistem, kumanda ve kontrol imkanı, yanma mahalleri, havalandırma ve ısı takip, gaz tespit ve söndürme altyapısından oluşacak. Simülatörde, yaşam mahali, elektrik paneli, kablo kanalı gibi günlük yaşamda olası yangınların çıkabileceği yanma mahalleri yanı sıra araç yangınları benzetimi yapılacak.

Akkuyu NGS eğitim simulatör tesisinin temel özellikleri;

  • Yangın anında oluşacak ortamın ve şartların gerçekçi modellenmesi,
  • Çevre kirliliğine neden olmadan, iş güvenliği göz önünde bulundurularak, itfaiye hizmeti personelinin eğitimi,
  • Dumandan etkilenen alanlarda, zorlu şartlar altında ve yangına maruz kalmış kişilerin kurtarılması,
  • Solunum için uygun olmayan ortamda, yangın söndürme ve kurtarma eğitimleri sırasında koordinasyonun, en verimli tekniklerin ve müdahale araçlarının uygulanması,
  • Yangına uygun müdahale kıyafeti, teçhizatı ve kullanılacak diğer donanımın kullanımında beceri, bilgi ve pratik becerilerin geliştirilmesi,
  • Eğitim sürecinin operatör tarafından kumanda/kontrolü, sürekli izleme ve kayıt altına alma.

Meteksan Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Akkuyu NGS’nin, Türk şirketlerinin projeye azami ölçüde katılımını öngören vizyonu sayesinde sonucu ortaya çıkan bu proje ile Meteksan Savunma; savunma sanayii sektöründe elde ettiği kabiliyet ve deneyimleri, sivil sektöre aktarma ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesinde kritik bir konuda görev alma şansı elde etmiştir. Bu iş birliğinin önümüzdeki dönemde yeni alanlara taşınması da hedeflenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com