SON EKLENENLER
MEMATT'a Azerbaycan'da tam not

MEMATT'a Azerbaycan'da tam not

KARA/
1 yıl önce
9407 Görüntülenme

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) tarafından üretilen "Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı" (MEMATT) Azerbaycan'da tüm testleri başarıyla geçti.

Milli Savunma Bakanlığı bağlısı Askerî Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) tarafından üretilen "Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)” Azerbaycan'da tüm testleri geçti. İlk ihracatı Azerbaycan'a yapılan MEMATT'ların test ve eğitim çalışmalarını Azerbaycan İstihkâm Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Anar Kerimov ve ASFAT yetkilileri izledi.

Bakü yakınlarındaki tatbikat alanında yapılan testte MEMATT arazide döşenen tüm mayınları imha ederek başarılı oldu ve Azerbaycanlı yetkililerin beğenisini topladı. Testlerin ardından araçları kullanacak personele sertifikaları takdim edildi.Tuğgeneral Kerimov, yaptığı açıklamada, MEMATT'ların kısa süre sonra Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde mayın temizleme çalışmalarına katılacağını kaydetti.
Türkiye'den 20 makine aldıklarını ve tamamının belirli aralıklarla Azerbaycan'a teslim edileceğini belirten Tuğgeneral Kerimov, "Bu aracı kullanarak mayın temizleme çalışmalarında hem daha az vakit harcanmış olacak hem de daha güvenlikli olacak. MEMATT, dünyadaki muadillerine göre daha üstün teknik özelliklere sahip." diye konuştu.

ASFAT tarafından Türkiye'de yerli ve millî imkânlarla üretilen ilk ve tek mekanik mayın temizleme aracı olan MEMATT, Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı topraklarda, Ermenistan'ın işgal döneminde döşediği mayınların temizlenmesinde kullanılacak.

Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 27 askerî fabrika ve 3 askerî tersanenin imkân ve kabiliyetlerini değerlendiren ASFAT'ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına yönelik üretilmişti.MEMATT'ın TSK'nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan'a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı. Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkânlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı. Uzaktan kumandalı, zincirli ve parçalayıcı aparat kullanabilen hafif sınıf bir teçhizat olma özelliği taşıyan araç, özgün bir tasarımla geliştirilen teçhizat, anti-personel mayınları etkisiz hale getirerek aynı zamanda sahada mevcut bitki örtüsünü temizleyecek şekilde dizayn edildi.

Balistik zırhla güçlendirilen gövde ve aparatlar sayesinde her türlü arazide başarı ile görev yapabilme kabiliyete sahip MEMATT'nin, saha performansı, süratli parça değişimi, çoklu aparat kullanımı açısından dünyadaki diğer emsallerine oranla üstünlükleri bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com