SON EKLENENLER
Mavi Vatan'ın gözdesi 'Albatros'

Mavi Vatan'ın gözdesi 'Albatros'

DENİZ/
9 ay önce
6826 Görüntülenme

ALBATROS-T İnsansız Su Üstü Hedef Botu Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz’de eş zamanlı icra edilen Mavi Vatan 2021 Tatbikatı başarıyla görev aldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Deniz İkmal Merkezi Komutanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında Mavi Vatan 2021 tatbikatına ALBATROS-T botları ile katılım sağlandı.

Tatbikatta ALBATROS-T botları ile 1 Mart 2021 tarihinde Doğu Akdeniz’de, 3 Mart 2021 tarihinde Kuzey Ege’de hizmet verildi.

Tatbikatlarda asimetrik hedef unsuru olarak görev alan ALBATROS-T botları ile su üstü atış eğitimleri yapıldı.

ALBATROS-T, tatbikat ve atış eğitimlerinde suüstü hedefi olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş, çeşitli taktiksel hareketleri ve süratli asimetrik tehditleri taklit edebilen İnsansız Süratli Su üstü Hedef Botudur.

Yüksek hız ve manevra kabiliyetine sahip olan ALBATROS-T, belirlenen bir rota üzerinde seyir halinde iken top, yakın savunma silah sistemleri, güdümlü mermi ve benzeri silahlar ile üzerine atış yapılabiliyor.

Otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabilen ALBATROS-T, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Sistem tatbikat ve silahlı atış eğitimlerinin amaçlarına göre önceden belirlenen zik-zak ve doğrudan hızlı saldırı gibi çeşitli taktiksel senaryoları icra edebilen ve ayrıca üzerine entegre edilecek muhtelif faydalı yükler ile çeşitli görevleri yerine getirebilen etkili bir hedeftir.

Sistem ASELSAN İnsansız Hava Araçları tarafından desteklenmekte ve atış/vuruş görüntüsü gerçek zamanlı olarak kontrol istasyonuna aktarılarak atış ve vuruş hasar değerlendirmesine imkan sağlanmaktadır.

Teknik Özellikler

• En : 1.65 m

• Boy : 5.50 m

• Ağırlık : 950 kg

• Hız : 40+ kts

• Kontrol menzili : 10nm

• Çalışma süresi : 6 saat

• Tahrik sistemi : Kuyruklu içten takma dizel motor

Kaynak: www.defenceandtechnology.com