SON EKLENENLER
Mavi Vatan'dan dünya denizlerine

Mavi Vatan'dan dünya denizlerine

DENİZ/
5 ay önce
2450 Görüntülenme

Dünyanın en aktif donanmalarından biri olan Türk Donanması ile dost ve müttefik ülke donanmalarının su-üstü ve su-altı platformlarının daha efektif görevler yapması için özgün mühendislik çözümleri üreten STM, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF ‘21’de TS1700 Denizaltı, Açık Deniz Karakol Gemisi [OPV] ve 3 farklı Sahil Güvenlik Gemi tasarımlarını ilk kez sektörle buluşturdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ortaya koyduğu vizyon ve kararlı tutum ile hayata geçirilen ve Türkiye’nin milli imkanlarının azami oranda kullanıldığı Milli Gemi [MilGem] Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk defa günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara sahip, karmaşık bir su-üstü harp gemisinin tasarım ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile milli imkanlar kullanılarak hayata geçirilmiştir. STM’nin ana alt-yüklenici olarak önemli görevler üstlendiği ve %70 yerlilik oranı ile tamamlayıp teslim ettiği MilGem ADA Sınıfı Korvetler Türk Deniz Kuvvetleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.STM, MilGem’lerden sonra yine Türk Donanmasının ihtiyacı kapsamında İ Sınıfı Fırkateyn projesinin ana yükleniciliğini üstlenerek, asgari %75 oranında yerlilik oranıyla ‘23 yılında teslim etmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin ilk milli fırkateyni olan TCG İSTANBUL 23 Ocak ‘21’deki bir törenle denize indirildi. Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk [A591]’un ana yükleniciliğini de üstlenen STM aynı zamanda Türk Donanmasının denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde de önemli görevler üstleniyor.Denizaltında öncü projeler

2 adet AY Sınıfı Denizaltının Modernizasyonunu tamamlayan STM, 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltının modernizasyonunda ise pilot ortak olarak görev almıştır. STM, Türkiye’nin Milli Denizaltı Projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacak Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli [Reis Sınıfı] Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında da önemli görevler üstlenmiştir.Türk Donanmasının teknolojisi dost ve kardeş ülkelerin hizmetinde STM, Türkiye’nin ihtiyaçları için elde ettiği tecrübeleri yurt dışındaki dost ve müttefik ülkelere de kazandırmak üzere kabiliyetlerini ve hizmetlerini ihraç ediyor. Pakistan Donanması için tasarladığı ve Karaçi’de inşa edilerek teslim edilen Denizde İkmal Gemisi PNS MOAWIN ile yine Pakistan’ın sahip olduğu Agosta 90B Khalid Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunda ana yüklenici olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Başarılı bir şekilde yürüttüğü bu projeler ile Pakistan Donanmasının güvenini kazanan STM, son olarak Pakistan için Türkiye tarafından üretilecek 4 adet ADA Sınıfı Korvet Projesinde de ana tahrik sisteminin tedariki ve entegrasyonuna yönelik mühendislik kabiliyetiyle görev alıyor.Dünya donanmalarının ilgi odağı

STM, NATO üyesi Türkiye’nin askeri denizcilik alanındaki caydırıcılığını kanıtlamış imkân ve kabiliyetlerinin yurt dışına taşınmasındaki öncü şirketi olarak su-üstü ve su-altı askeri deniz platformlarında dünya donanmalarının ihtiyaçlarına yönelik esnek çözümler üretiyor. Tasarım, inşa ve modernizasyona uzanan faaliyetleri kapsamında ülkelerin kendi tersanelerinde ve ihtiyaç halinde tersanelerin kapasitelerinin de artırılarak lokal üretim yapılması dahil geniş bir alanda mühendislik çözümleri sunuyor.

15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF ‘21’de askeri denizcilik platform çalışmaları ile yerini alan STM, MilGem, İ-Sınıfı Fırkateyn, Lojistik Destek Gemisi, TS1700 Denizaltı, Açık Deniz Karakol Gemisi [OPV] ürünlerini ve yeni konsept tasarımlarını gözler önüne serdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com