SON EKLENENLER
Mavi Vatan'a Meteksan çözümü

Mavi Vatan'a Meteksan çözümü

DENİZ/
1 yıl önce
11166 Görüntülenme

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Küresel Konumlama Anteni ve Alıcısı Mavi Vatan'da keşfedilen doğal gazın arama, sondaj ve saha geliştirme çalışmalarına destek veren Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Osman Bey gemisine entegre edildi.

Meteksan Savunma, 18 Şubat’ta yaptığı sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımında, "Karıştırma ve Aldatmaya Dayanımlı Küresel Konumlama Anteni ve Alıcısı çözümünün TPAO’nun destek gemilerinden Osman Bey’e entegre edildi. Mavi Vatan’da karıştırma tehditlerinin önüne geçiyor, Türkiye’nin gururu TPAO platform destek gemilerinden Osman Bey’i yerli ve milli teknolojilerimizle koruyoruz." ifadesine yer verdi.

Günümüzde askeri platformların önemli bir kısmı (Küresel Konumlama Sistemi) KKS sistemlerinden yararlanmaktadır. KKS sinyalleri alıcıya ulaşana kadar uzun bir yol izlediğinden, atmosferik etkilerden dolayı güç bakımından çok zayıflamaktadır. KKS sinyalleri çok zayıf oldukları için çeşitli karıştırıcılar tarafından kolayca bastırılabilir. Bu bastırılma sonucu alıcı sinyal takibini kaybederek, çözüm üretmemeye başlar. KKS sinyallerinin karıştırılması bu nedenle birçok platformun görevini doğru bir şekilde yapamamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle sahadaki KKS karıştırıcılarına karşı bir önlem geliştirilmesi ve KKS alıcılarının karıştırıcılara rağmen görev yapabilir olması hayati bir öneme sahiptir.Karıştırmaya karşı dayanıklı GNSS alıcısı ile yüksek hassasiyette konum ve hız bilgisi

Meteksan Savunma, aldatıcılara ve karıştırıcılara karşı dayanıklı, hassas konum ve hız hesaplamaları yapabilen GNSS sistemlerini platforma özel çözümlerle tasarlayıp üretmektedir. GNSS karıştırıcılarının sinyallerini bastırmak için uzaysal filtreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Uzayda yön/açı bağımlı bir filtreleme yapabilmek için faz dizili antenler kullanılır ve karıştırıcı sinyali gerçek uydu sinyallerinden ayırt edilir. Kullanılan faz dizili antenlerin sayısına bağlı olarak birden fazla karıştırıcının yeri tespit edilebilerek karıştırıcı sinyallerinin temizlenmesi mümkündür. Bu sayede karıştırıcılardan gelen yüksek genlikli sinyaller temizlenirken, aldatma yapmaya çalışan karıştırıcıların ürettiği sahte uydu sinyalleri de uzaysal olarak filtrelenebilir.

Yüksek teknoloji anten (CRPA) ve sinyal işleme birimi tasarımları

Meteksan Savunma tümleşik anten ve sinyal işleme tasarımlarını görev ve platforma özel şekilde farklı GNSS alıcılarla çalışabilmek üzere geliştirerek üretebilmektedir. Sahip olduğumuz yakın ve uzak alan ölçüm altyapılarımız, anten modelleme ve simülasyon için gelişmiş tasarım altyapısı ve simülasyon yazılımları ile özgün ve güvenilir anten ve sinyal işleme çözümleri sunabilmekteyiz. İnsanlı/İnsansız Hava/Kara/Deniz Platformlar, Mühimmatlar, Askeri ve Sivil Mobil Platformların aerodinamik yapısına uygun geometriye sahip, platform yerleşimine ve operasyonel senaryolara göre ışınım örüntüsü olan farklı anten tasarımları gerçekleştirilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com