SON EKLENENLER
Mavi Vatan'a keskin kulak

Mavi Vatan'a keskin kulak

DENİZ/
2 hafta önce
736 Görüntülenme

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda STM ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesinde inşa edilen UFUK İstihbarat Gemisi törenle hizmete girecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türk Deniz Kuvvetlerinin etkinliğini ve caydırıcılığını artırmak amacıyla STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ana yükleniciliğinde İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde inşa edilen Test ve Eğitim Gemisi A591 UFUK  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla14 Ocak'ta düzenlenecek törenle Türk Deniz Kuvvetleri'nin hizmetine girecek.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve STM  arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile Test ve Eğitim Gemisi programında ilk çalışmalar Mayıs 2017 tarihinde başlatılmıştı.İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerinin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) denize indirildi. Geminin, Türk Deniz Kuvvetlerinin test ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılması planlanıyor. MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabiliyor.

Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan gemi, 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine sahip. 18+ knot azami hıza ulaşabilecek gemide 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform da yer alıyor.

Fotoğraf: Oğuz Eroğuz

Kaynak: defenceandtechnology.com