SON EKLENENLER
MAM-T için seri üretim zamanı

MAM-T için seri üretim zamanı

HAVA/
9 ay önce
3703 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin İnsansız Hava Araçları (İHA) filosunun vuruş gücü etkinliği görevini üstlenen Roketsan’ın, daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirdiği MAM-T’nin seri üretimine geçilecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, NTV canlı yayınına katılarak şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Mini akıllı mühimmat ailesinin en son ve en yeni üyesi MAM-T'nin üzerinde MAM-L ve MAM-C'ye göre çok daha büyük harp başlığına sahip olduğunu vurgulayan İkinci, özellikle hareketli hedefleri, büyük binaları, sığınakları, korunaklı alanları ve bunun yanı sıra çok güçlü zırhlarla bürünmüş bölgeleri ateş altına alabilen nokta hassasiyetiyle vuruş sağlayabilen bir mühimmat olduğunu söyledi.

İkinci açıklamasında, "MAM-T’nin ilk atışını Nisan ayı içerisinde AKINCI İHA’mızla yaptık. MAM-T başarıyla hedefini vurdu.İnşallah bu senenin ikinci yarısında seri üretimleriyle AKINCI İHA’mızla beraber Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına girecek." ifadelerine yer verdi.

Küresel Konumlama ve Ataletsel Navigasyon Sistemleri (KKS/ANS) ile desteklenebilecek ara safha güdüm yeteneklerinin yanında, Blok-1 konfigürasyonunda hareketli ve sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyet sağlayan mühimmat, yarı aktif lazer arayıcı başlığa da sahip. Farklı platformlara uyumlu geliştirilen ailenin yeni üyesi MAM- T; İHA’larda 30+ km, hafif taarruz uçaklarında 60 km ve savaş uçaklarında 80 km’den uzun menzil kabiliyeti ile ailenin oyun değiştirici kimliğini taşımaya devam edecek gözüküyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com