SON EKLENENLER
Macron:

Macron: "Yeni uçak gemisi de nükleer güçle çalışacak"

DENİZ/
11 ay önce
20273 Görüntülenme

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Creusot kentindeki Framatome nükleer reaktör üretim tesisini ziyaret etti. Macron, Fransa'nın yeni nesil uçak gemisinin nükleer enerjiye sahip olacağını ve 2038'de donanmanın amiral gemisi Charles de Gaulle'ün yerini alacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada,"Charles de Gaulle 2038'de hizmet ömrünün sonuna gelecek. Bu yüzden ülkemizin ve donanmamızın gelecekteki uçak gemisinin Charles de Gaulle gibi nükleer enerjili olmasına karar verdim. Uzun süredir donanmamız için gerekli parçaları üreten Le Creusot'teki fabrika da gelecekteki uçak gemisinin nükleer kazan dairesinin birkaç ana unsurunu üretecek." ifadelerini kullandı.

Yeni geminin tahrik gücünü nükleer reaktörlerden mi yoksa Queen Elizabeth sınıfı gibi geleneksel motorlardan mı alacağı uzun süre tartışma konusu olmuştu. Fransa ordusunun başlangıçta konvansiyonel tahrikli bir gemi istediği ancak Cumhurbaşkanı Macron'un nükleer enerji ile çalışan bir gemi istediği ve bu seçimin yapıldığı dile getirildi.Naval Group tarafından inşa edilecek olan yeni nesil uçak gemisi 300 metre uzunluğa, 75 bin tonluk net ağırlığa ve 30 savaş uçağı taşıma kapasitesine sahip olacak. Gemi, 27 deniz mili (yaklaşık 50 km) hıza çıkabilecek. Öte yandan gemi ABD'li General Atomics firması tarafından geliştirilen yeni elektromanyetik uçak fırlatma sistemi ile donatılacak. İlk çelik kesiminin 2025 yılında yapılması beklenirken, deniz denemelerine 2036'da başlanması ve geminin 2038'de de Fransız Donanmasının hizmetine girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com