SON EKLENENLER
Loyal Wingman ilk kez uçtu

Loyal Wingman ilk kez uçtu

HAVA/
8 ay önce
6986 Görüntülenme

ABD'li havacılık ve savunma şirketi Boeing ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ortaklaşa geliştirdiği "Loyal Wingman" adlı insansız savaş uçağı ilk uçuşunu Avustralya'da yaptı.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, "Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ile  geliştirilen 'Loyal Wingman' ilk uçuşunu başarıyla tamamladı." ifadesi kullanıldı.

Uçağın Avustralya'daki Woomera Uçuş Merkezi'nde bir Boeing pilotu tarafından uçurulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Yer hizmetleri, seyrüsefer ve pilot ara yüzünün kontrolünün sağlandığı taksi testinin ardından Loyal Wingman’in, farklı süratlerde ve irtifalarda önceden belirlenmiş rotayı başarıyla tamamladığı belirtildi.Açıklamada, yaklaşık 3,700 km menzile sahip olacak uçağın insanlı ve insansız hava unsurları  ile kol uçuşu ve müşterek görev yapmak üzere yapay zeka tarafından idare edileceği ifade edildi.

Üzerine entegre edilebilen sensörler ile istihbarat, keşif-gözetleme ve erken uyarı gibi birçok görevi yerine getirebilecek olan Loyal Wingman, ilk uçuşunu 1942’de gerçekleştiren CAC Boomerang’ın ardından, Avustralya tarafından geliştirilen ilk savaş uçağı olma özelliği taşıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com