SON EKLENENLER
Lojistik Destek Gemisi Projesinde ışık göründü

Lojistik Destek Gemisi Projesinde ışık göründü

DENİZ/
2 hafta önce
3040 Görüntülenme

Türk donanmasını uzun menzilli görevlerinde desteklemek amacıyla STM ana yükleniciliğinde inşa edilen iki adet Lojistik Destek Gemisinden ilki olan Yüzbaşı GÜNGÖR DURMUŞ'un Kasım ayı içerisinde teslim edilmesi bekleniyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

STM Savaş Sistemleri Grup Yöneticisi Enver Küçükerman, 10. Deniz Sistemleri Semineri'nde şirketin  yürüttüğü Lojistik Destek Gemisi ile ilgili çalışmalara ilişkin bilgiler paylaştı.

Sunumda, Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM arasında 2021 yılında bir sözleşmenin imzalandığı, daha önce inşasına başlanan ve ilk geminin deniz kabul faaliyetleri başlangıç safhasına gelindiği, ikinci geminin ise tekne inşasının ve denize inişinin yapıldığı ve donatımının belirli seviyede tamamlandığı bilgisi yer aldı.

ADA Tersanesi faaliyetleri sürdürülen 2 adet Lojistik Destek Gemisinin geri kalan tüm işlemlerinin bitirilerek ilk geminin Kasım 2021 sonunda, ikinci geminin ise Şubat 2024 sonunda teslim edilmesi planlanıyor.Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında Selah Tersanesinde inşa edilen iki adet Lojistik Destek Gemisinden ilki, YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) 08 Ekim 2016 tarihinde, ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ (A-575) ise 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılan törenle denize indirilmişti. Selah Tersanesi, 2019 yılında ekonomik sorunlar sebebiyle konkordato ilan etmiş ve projede gecikme yaşanmıştı.

İsmini, 1993 Deniz Kurdu Tatbikatı sırasında kaybolan ve cenazesi 15 yıl sonra bulunan şehit SAT Komandosu Deniz Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmekçi'den alan yerli üretim gemi, 106,51 metre boy, 16,80 metre genişlik ve 6 bin 150 ton yakıt taşıma kapasitesine ve helikopter platformuna sahip. Saatte 12 deniz mili (22 kilometre/saat) üzerinde sürat yapabilecek gemi, 9 bin 500 deniz mili (17594 kilometre) seyir siasına sahip.Lojistik Destek Gemisi; komuta kontrol, personel taşıma, kritik yedek parça depolama, yüzer unsurların (fırkateyn, hücumbot, korvet, mayın gemileri ve SAT botları) limanda ve demir yerinde elektrik beslemesini sağlama, cephane ve ikmal malzemesi taşıma ile onarım timi taşıma maksatları için sekiz adet konteyner taşıma kapasitesi ve altyapısına sahip olacak. Konteynerlerin gemi üzerine alınması ve indirilmesinde kargo güvertesi üzerinde konuşlu 18 ton kaldırma kapasiteli elektrohidrolik servis kreyninden istifade edilecek. 4.036 ton motorin, 336 ton JP-5 yakıt ve 594 ton tatlı su kargo kapasitesine sahip gemi, muharip unsurların akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayacak ve akaryakıt depolarının bütünleme ikmallerini gerçekleştirecek. Bu kapsamda, seyir hâlinde iken “Kıçtan Yüzdürmeli Sistem” ile denizde akaryakıt ikmali yapacak. Personel transferi maksadıyla bir adet vasıtaya ilave olarak, bir adet can kurtarma botu ve SAT komandolarının harekâtı maksadıyla kullanılacak olan bir adet SAT vasıtası da gemi üzerinde konuşlu olacak ve vasıta/botların denize indirilmesi/alınması maksadıyla yeterli kapasiteye sahip matafora ve kreynler bulunacak. Helikopter platformu 15 tonluk genel maksat helikopterinin gece ve gündüz iniş-kalkışına uygun yapıda ve gerekli donanıma sahip olacak. 82 personelin görev alacağı gemide asimetrik saldırılara karşı 12,7 mm STAMP silah sistemi, küçük çaplı operasyonları gerçekleştirmek üzere ”Küçük Cerrahi Müdahale Odası” ile NATO ve TSK haberleşme ağı bulunacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com