SON EKLENENLER
Litvanya'ya Spike teslimatı tamam

Litvanya'ya Spike teslimatı tamam

KARA/
4 ay önce
1591 Görüntülenme

Litvanya Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Vilkas (Boxer) Zırhlı Muharebe Araçlarında kullanılacak Spike LR tanksavar füzelerinin son teslimatı Haziran ayı sonunda yapıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Litvanya Milli Savunma Bakanlığı, Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin yeni piyade savaş araçları için sipariş verdiği Spike LR tanksavar füzelerinin son sevkiyatının Haziran ayı sonunda yapıldığını duyurdu.

Vilkas IFV'leri, Alman ARTEC (Krauss-Maffei Wegmann ve Rheinmetall ortaklığı) tarafından Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine göre üretiliyor. 

Silah sistemleri arasında 4 km menzilli Spike LR tanksavar füzesinin yanı sıra 30 mm Bushmaster II Mk44S otomatik top ve 7.62 mm makineli tüfeğin yer aldığı İsrailli Rafael Samson Mk2 insansız taret sistemi ile donatılan araç, azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km. Balistik ve mayın tehditlerine karşı yüksek düzeyde koruma sunan modüler zırh yapısına sahip olan Vilkas, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol Aracı ve Ambulans gibi farklı görevler için de uygundur.

Ağustos 2016'da imzalanan 385 milyon Euro değerindeki anlaşma kapsamında Litvanya Ordusuna 2021 sonuna kadar 84 Zırhlı Muharebe Aracı ile 4 komuta kontrol aracı teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com