SON EKLENENLER
'Leopard' artık daha güçlü

'Leopard' artık daha güçlü

KARA/
8 ay önce
5971 Görüntülenme

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Kara Kuvvetleri envanterindeki Leopard 2A4 tankları, modern muharebe sahasının gereksinimleri doğrultusunda modernize ediliyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesapları üzerinden, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) envanterindeki Leopard 2A4 tankları için üretilen zırh paketine ilişkin paylaşım yaptı.

KKK envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modern muharebe ortamına uygun olarak yeteneklerini artırma çalışmaları kapsamında Roketsan'daki Balistik Koruma Merkezi'nde tasarlanıp üretilen zırh paketinin seri üretimine geçildiğini belirten Demir, zırh paketinin tanklara entegrasyonunun da başladığını vurguladı.

Demir, paylaşımında şu bilgilere yer verdi:

"Kule ve gövde bölmeleri için tehdit analizine göre farklı konfigürasyonlarda geliştirilen zırh paketi, halen dünya ordularındaki Leopard 2A4 tanklarında kullanılan en etkin balistik korumaya sahip. Yerli ve milli sistemlerle modernize edilen tanklar 'Mehmetçik'in hizmetinde."

İlk kez 30 Ağustos 2020 tarihinde tanıtılan Leopard 2A4 T1 İlave Zırh Sistemi, Roketsan Balistik Koruma Merkezi’nin Altay Zırh Sistemi başta olmak üzere diğer tüm zırh geliştirme projelerinden elde etmiş olduğu tecrübelerden faydalanılarak, Leopard 2A4 tankına özel olarak geliştirilmiş, tamamıyla özgün, yerli ve millî bir zırh çözümüdür.

Tanklar, T1 İlave Zırh Sistemi entegrasyonu sonrası artırılmış beka yeteneği ve yüksek hareket kabiliyeti sayesinde, özellikle asimetrik savaş ortamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahadaki en önemli vurucu güçlerinden biri haline geliyor. 2021 yılı içinde toplamda 40 adet zırhlandırılmış tankın Kara Kuvvetleri Komutanlığına  teslim edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com