SON EKLENENLER
Leopard 2A7NO için test zamanı

Leopard 2A7NO için test zamanı

KARA/
2 hafta önce
868 Görüntülenme

Dünyanın önde gelen kara araç üreticisi Alman Krauss-Maffei Wegmann (KMW) Leopard 2A7NO tankını, test amacıyla Norveç'e gönderdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Norveç Savunma Bakanlığı tarafından hizmetteki Leopard 2A4NO Ana Muharebe Tanklarının yerini alması için başlatılan program kapsamında Almanya'nın teklif ettiği Leopard 2A7NO tankları deneme testleri yapmak üzere Norveç'e ulaştı.

Norveç'in envanterindeki 40 yaşına ulaşan Leopard 2A4NO tanklarını değiştirmek için açtığı ihale kapsamında, Güney Koreli Hyundai Rotem ürünü K2 Black Panter ile Alman Kraus-Maffei Wegmann tarafından üretilen Leopard 2A7 tankları yarışıyor.Norveç'in talebini karşılamak için Alman KMW şirketi, Leopard 2A7 tankının Norveç silahlı kuvvetlerinin özel gereksinimlerine göre değiştirilmiş bir versiyonu olan Leopard 2A7NO tankını  teklif ediyor.

İlk kez 1979 yılında, Alman Silahlı Kuvvetleri envanterine girerek kullanılmaya başlanan Leopard 2, günümüze kadar pek çok modernizasyona tabi tutuldu ve modern sistemlerle donatıldı. Tankın günümüzdeki en güncel sürümü olan Leopard 2A7 ilk olarak 2010 yılında gün yüzüne çıktı. Tank hali hazırda Almanya, Danimarka, Macaristan ve Katar'da hizmet veriyor.Meskûn mahal operasyonlarına uygun şekilde geliştirilen Leopard 2A7, modern güdümlü tanksavar silahları ve el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı yeni nesil kompozit zırh kiti ile donatılmıştır. Yüksek seviyede koruma sağlayan yeni nesil pasif zırh teknolojisine sahip olan tankın zırhında, yeni nano seramik malzemeler, modern titanyum ve çelik alaşımları kullanılıyor. Yeni zırh, RPG türevlerine karşı 360° koruma sağlarken gövde tabanının mayın tehdidine karşı koruması artırıldı.Öte yandan tanka etek zırhları da eklendi.Yeni nesil hedefleme sistemi ve atış kontrol bilgisayarı gibi teknolojileri üzerinde barındıran Leopard 2A7 mühimmatın cinsine göre 6.000 m'ye kadar uzun mesafelerde bile dakikada 10 atış yapabilen Rheinmetall 120 mm/L55 A1 topu ile donatıldı.

Yaklaşık 67 ton ağırlığa sahip olan Leopard 2A7 Ana Muharebe Tankı (MBT) 1.500 hp güç üreten bir MTU MB 873 Ka 501 turboşarjlı dizel motordan güç alıyor. Maksimum 550 km seyir menzili bulunan tank maksimum 70 km hıza ulaşabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com