SON EKLENENLER
Kore'ye Hellfire onayı

Kore'ye Hellfire onayı

HAVA/
8 ay önce
5295 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti'ne 288 adet AGM-114R Hellfire Romeo Anti-Tank Güdümlü Füze satışına onay verdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti'ne Dış Askeri Satış kapsamında 36 milyon dolar değerinde AGM-114R Hellfire Füzeleri ve ilgili ekipmanlarının satışına onay verilmesine karar verdi." ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada,"Satış, INDOPACOM (Amerika Birleşik Devletleri Hint-Pasifik Komutanlığı) bünyesindeki en yakın müttefiklerden birinin savunma ihtiyaçlarını karşılayarak ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. ROK, Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki en büyük siyasi ve ekonomik güçlerden biridir ve bu bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında ABD’nin kilit ortağıdır.  Kore Ordusu, AH-64E Taarruz Helikopteri için mevcut füze kapasitesini ve silah envanterini tamamlamak için Hellfire füzelerini kullanmayı planlıyor.” denildi.

Lockheed Martin tarafından geliştirilen ve 2012 yılında hizmete giren yarı aktif lazer arayıcı başlığa sahip AGM-114R, gelişmiş güdüm sistemi ve navigasyon kabiliyetleri sayesinde diğer varyantlardan daha yüksek irtifadan fırlatılabiliyor. 7-11 km menzildeki zırhlı araçlar, güçlendirilmiş sığınak ve yumuşak hedeflere karşı etkili olabilen füzenin uzunluğu 1,62 m, çapı 17,7 cm ve kanat açıklığı 0,71 cm'dir. 9 kg çok amaçlı savaş başlığı dahil AGM-114R'nin  toplam ağırlığı 49 kg'dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com