SON EKLENENLER
Kore'nin yeni silahlı helikopteri muharebeye hazır

Kore'nin yeni silahlı helikopteri muharebeye hazır

HAVA/
11 ay önce
18872 Görüntülenme

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI)’nin Kore Cumhuriyeti Ordusu için geliştirdiği Hafif Silahlı Helikopteri (Light Armed Helicopter/ LAH) muharebe koşullarına hazır.

Kore Cumhuriyeti Savunma Tedariki Programı İdaresi (DAPA), yeni Hafif Silahlı Helikopterin (Light Armed Helicopter/LAH) başarılı bir şekilde gerçekleştirilen testlerin ardından muharebe koşullarına uygun olduğunu açıkladı.

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (Korea Aerospace Industries/ KAI) ana yükleniciliğinde Airbus H155 çift motorlu platform baz alınarak geliştirilmeye başlanan helikopter ilk uçuşunu Temmuz 2019'da gerçekleştirdi. KAI, helikopterin tüm testlerini 2022'de tamamlamayı hedefliyor. Şimdiye kadar 3 prototip helikopter ile 850 saatten fazla test uçuşu gerçekleştirildi. 2023'te Kore Orduna teslim edilmesi planlanan helikopter hizmet ömürlerinin sonuna gelen MD-500 ve AH-1S'lerin yerini alacak.

1.032 beygir gücünde bir motora sahip LAH, 131 kts hıza ulaşabiliyor.Platformun burnuna monteli elektro-optik / kızılötesi sensör (EO/IR), gövde ve kuyruk bölümünde füze uyarı alıcıları bulunuyor. Silah sistemleri arasında ise 20 mm top, çok amaçlı görevlere uygun olarak güdümlü füzeler ile yakın hava desteği görevleri için 70 mm güdümsüz roketler yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com