SON EKLENENLER
Komşunun F-16'ları yenilenecek

Komşunun F-16'ları yenilenecek

HAVA/
1 yıl önce
20666 Görüntülenme

ABD, Romanya'nın Portekiz'den aldığı F-16'ların modernizasyonunu onayladı. 

Dışişleri Bakanlığı, tahmini 175.4 milyon dolarlık maliyetle F-16 Modernizasyon ve Lojistik Desteği ve ilgili ekipmanın Romanya Hükümetine olası bir Dış Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Kongre'ye bu olası satışı bildiren gerekli sertifikayı teslim etti.

Romanya Hükümeti, F-16 Blok 15 uçak filosunun, Yarı Ömür Modernizasyonu kapsamında ilave lojistik desteğin yanı sıra aviyonik, yazılım, haberleşme sistemi, seyrüsefer ve kokpit iyileştirmeleri satın almayı talep etti.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, bir NATO müttefikinin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD'nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini desteklemesinin yanı sıra bölgedeki ABD ulusal güvenlik hedeflerini geliştirecektir.

Satış, NATO kuvvetleri tarafından kullanılan kriptolu haberleşme sistemleri ile birlikte çalışabilirlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde aviyoniklerini yükselterek Romanya'nın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı kabiliyetini artıracak." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com