SON EKLENENLER
Kızıl Deniz kıyılarına 'Demir Kubbe' koruması

Kızıl Deniz kıyılarına 'Demir Kubbe' koruması

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
16787 Görüntülenme

İsrail, Yemen’deki İran destekli Husilerin saldırı tehditlerine karşı Kızıldeniz kıyısına Demir Kubbe hava savunma sistemi konuşlandırdı.

İsrail’in Maariv gazetesinin haberine göre, İsrail ordusunun ülkenin en güney ucunda Kızıl Deniz'in en kuzeyinde Akabe Körfezi'nde yer alan sahil ve liman şehri Eilat'ın farklı noktalarına demir kubbe sistemi yerleştirdiği belirtildi.

Haberde, söz konusu adımın Yemen’deki Husilerin tehditleri ile Mısır’ın Sina Yarımadası’nda “terör örgütlerinin” faaliyetleri nedeniyle atıldığı iddia edildi.

İsrail makamları, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da suikaste kurban gitmesinin ardından, İran’ın Suriye, Lübnan ile Gazze Şeridi ve Yemen’deki Husi tehdidine karşı alarm durumuna geçmişti.

İsrailli Rafael şirketi tarafından üretilen ve İsrail ordusunun envanterinde bulunan Demir Kubbe sistemi kısa menzilli füze, roket ve havan mühimmatlarına karşı kullanılıyor. Dünyanın en etkili füze savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen Demir Kubbe %90’ın üzerindeki başarı oranıyla 2 binin üzerinde hedefi imha etmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com