SON EKLENENLER
Kesintisiz güç 'SAR 762 MT'

Kesintisiz güç 'SAR 762 MT'

ÜRÜN/PROJE/
5 ay önce
5376 Görüntülenme

Dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden tabancadan makineli tüfeğe kadar geniş bir ürün gamına sahip olan Sarsılmaz, geliştirdiği yerli ve milli SAR 762 MT makineli tüfek ailesi ile Türkiye’nin savunma sanayine önemli bir katkı sağlıyor. Sarsılmaz’ın, saha personelinden aldığı geri bildirimleri deneyimiyle bir araya getirerek geliştirdiği makineli tüfek SAR 762 MT ile Türkiye’nin makineli tüfek ihtiyacını tamamen karşılamayı hedefliyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türkiye silah sanayinde 140 yılı aşan tecrübesiyle lider konumda olan Sarsılmaz, ülkenin savunmasında son derece önemli rol üstlenen projelere imza atıyor. SAR 223 ve MPT-76 gibi yerli ve milli piyade tüfeklerinin üretimleri devam ederken, bu alanda gerçekleştirilen yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni projeler hayata geçiyor. Sarsılmaz’ın bu kapsamda tasarım ve üretimine başladığı makineli tüfek SAR 762 MT, güçlü performansı ve kullanıcı dostu yapısıyla dikkat çekiyor.Sarsılmaz’ın ön cephe savaşçıları için son dönemde geliştirdiği ürünlerden bir olan seri üretim aşamasına getirdiği SAR 762 MT makineli tüfek ailesi. Türkiye’nin makineli tüfek ihtiyacını tamamen yerli tasarım ve mühendislikle karşılamak amacıyla üretilen SAR 762 MT hem piyade hem de araç üstü kullanıma yönelik olarak geliştirildi. Hızlı namlu değiştirilebilme özelliğiyle daha fazla atış yapma olanağı sunan SAR 762 MT, en az 50 bin atım gövde ve 25 bin atım namlu ömrüne sahip. -36 ve +72˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabilen silahın bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metreye ulaşıyor. SAR 762 MT’nin azami menzili ise 3.725 metre.Mekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli çalışma prensibine sahip olan makineli tüfeğin dört farklı modeli bulunuyor. SAR 762 MT – A uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılabilirken, SAR 762 MT - C, Altay tankında ana silah ile eş eksenli, selenoid ateşlemeli makineli tüfek olarak çalışabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT - B ve SAR 762 MT - D ise hem çatal ayak hem de üç ayaklı sehpa üzerinde ateşlenebiliyor.Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7.62x51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye başlayan Sarsılmaz, en az 50.000 atım yapmaya elverişli bir piyade tüfeği ortaya çıkardı.Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Hem sağdan hem de soldan şerit beslemesi yapılabilen SAR 762 MT, her türlü araca ve mevzie kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip. Bu sayede, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, namluyu hızlı ve emniyetli bir şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücü eksilmeden muharebeye devam edebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com