SON EKLENENLER
KC-390 soğuk hava testlerinde

KC-390 soğuk hava testlerinde

HAVA/
1 yıl önce
8326 Görüntülenme

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer, KC-390 nakliye uçağını ABD'nin Alaska Eyaletinde düşük sıcaklık koşullarında testlere tabi tutuyor.

Brezilya Hava Kuvvetleri, 8 Şubat'ta KC-390 uçağını aviyonik, elektrik, hidrolik, uçuş kontrolleri, yakıt, motorlar, yardımcı güç ünitesi ve radar sistemlerinin göstereceği performansı düşük sıcaklık koşullarında test etmek için Alaska'daki Fairbanks şehrine gönderdi.

Burada -37,8 ile -47,8 °C arasında değişen sıcaklıklarda uçağın performansı gözlemleniyor ve gerekli düzenlemeler yapılıyor. Mühendisler ağır iklim şartlarında en gelişmiş yöntemleri kullanarak uçağın güvenliğini sağlamaya çalışıyor.2006 yılından bu yana geliştirilmekte olan çift motora sahip KC-390 modeli, 80 asker veya 64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabiliyor. Saatte 870 kilometre hız yapabilen uçak 26 tona kadar taşıma kapasitesine sahip. Uçak, insani yardım, tıbbi tahliye, arama kurtarma ve itfaiye, hava taşımacılığı ve havada yakıt ikmali kabiliyetleri dâhil olmak üzere farklı askeri ve sivil misyonlarda kullanılabiliyor.

Brezilya Hava Kuvvetlerine toplamda 28 adet KC-390 teslim edecek olan Embraer, geçtiğimiz Aralık ayında dördüncü uçağı teslim etti. Öte yandan Embraer, 2019'da Portekiz ile 5, Kasım 2020'de ise Macaristan ile iki KC-390 için tedarik anlaşması imzaladı. 

Şirket,  Arjantin, Şili, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti ve havacılık hizmetleri firması SkyTech ile 33 adet uçağın satışını kapsayan niyet mektupları imzaladı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com