SON EKLENENLER
Kazak Ordusu ARMA ve NEFER'i test ediyor

Kazak Ordusu ARMA ve NEFER'i test ediyor

KARA/
9 ay önce
7126 Görüntülenme

Türkiye'nin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden Otokar tarafından geliştirilen zırhlı muharebe aracı Arma 8×8, ASELSAN ürünü Nefer uzaktan komutalı silah sistemi ile Kazakistan ordusu tarafından test edilmeye devam ediyor.

Ağır kış şartlarının hakim olduğu Karagandı eyaletindeki "Spassk" eğitim sahasında gece/gündüz yapılan atış testlerinde, Arma 8×8 zırhlı muharebe aracı ile Nefer uzaktan komutalı silah sistemi hareket kabiliyeti ve ateş gücü yeteneğini başarıyla sergiliyor.

Kazakistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tekerlekli zırhlı araçlar piyasasının araştırılması kapsamında zırhlı aracın test edildiği bildirildi. Bakanlık, 7.62 mm makineli tüfek ve 30 mm 2A42 otomatik top ile donatılan NEFER uzaktan komutalı silah sisteminin Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlandığını ifade etti.

Kazakistan, geçtiğimiz yılda en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında ARMA platformunu taktik ve teknik, ateş gücü ve diğer operasyonel özelliklerin incelenmesi için benzer bir şekilde test etmişti.

Her türlü zorlu göreve hazır

ARMA zorlu arazi koşullarında etkinliğini arttıran yüksek hareket kabiliyeti ve uzun mesafe yol koşullarında sürati ile her türlü iklim şartında görev yapmaya hazır, ordumuzun gücüne güç katacak modüler bir platform. Yüksek seviyede balistik ve mayın koruması sağlayan zırhlı monokok gövde yapısı; farklı niteliklerde görev ekipmanı veya silah sisteminin entegrasyonuna izin veren modüler bir platform oluşu ile ARMA 8x8, modern muharebe sahasında ve barış gücü operasyonlarında orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılar.Patlak gider lastikleri, merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS) ve ABS fren sistemi ile zenginleştirilmiş bağımsız hidro-pnömatik süspansiyonu, ARMA’ya zorlu arazi koşullarında üstün hareket kabiliyeti kazandırırken, personele de yüksek seviyede güvenlik ve konfor sunar. ARMA’nın hareket kabiliyeti enine ve boyuna diferansiyel kilitleri, yüksek güç ağırlık oranı, yüksek karınaltı mesafesi ve uzaklaşma/yaklaşma açıları ile artırılmıştır.

Otokar zırhlı araçları bugün 35’ten fazla ülkede 50’nin üzerinde kullanıcı envanterinde hizmet veriyor. Kendi sınıflarında dünyanın sayılı araçları arasında kabul edilen Otokar zırhlı araçları hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve beka kabiliyeti ile dikkat çekiyor.Üstün ateş gücü

ASELSAN mühendislerince tasarlanan NEFER, hem NATO hem de Rus menşeli paletli ve tekerlekli zırhlı araçları envanterinde bulunduran ülkeler için ideal bir çözüm olarak ortaya çıkıyor.

Batı veya doğu menşeli 25/30 milimetre otomatik topların ve antitank füzelerinin takılabildiği, üzerinde bağımsız elektro optik ve 7,62 milimetre eş eksenli silahın yer aldığı NEFER, hareket halinde, gece/gündüz koşullarında, sabit, hareketli hedeflere karşı atış yapabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com