SON EKLENENLER
Kargo İHA için imzalar atıldı

Kargo İHA için imzalar atıldı

HAVA/
1 yıl önce
18440 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) önümüzdeki yıl seri üretimine başlanması planlanan Kargo İHA için Savunma Sanayii Başkanlığı ile yeni bir sözleşmeye imza attı. Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon sahasındaki lojistik ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

TUSAŞ, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi kapsamında yeni bir sözleşmeye imza attı. İmzaları atılan sözleşme ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyon sahasındaki lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak olan kargo insansız hava araçları TUSAŞ'ta geliştirilecek.

Kargo İHA sayesinde sahada güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyacağı silah, mühimmat, tıbbi malzeme, teçhizat gibi ihtiyaçlar zorlu hava koşullarında bile çok kısa sürede ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilecek. 2021 yılı içerisinde seri üretime geçilmesi hedeflenen Kargo İHA 50 kg faydalı yük taşıyacak. Bir saatlik uçuş süresiyle özellikle dağlık arazide personelin ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak. Bir süredir döner kanat insansız hava aracı konusunda yürütülen çalışmalar sonucunda TUSAŞ tarafından geliştirilen araçların örnekleri yakın zamanda yurt içinde ve dışında gerçekleştirilen fuarlarda sergilenmişti. Devam eden platform üzerinde geliştirme çalışmalarıyla döner kanat İHA'nın deniz platformlarında ve sivil alanda da çeşitli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmasını hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Etiket: