SON EKLENENLER
KAPLAN'ın gücü arttı

KAPLAN'ın gücü arttı

KARA/
1 yıl önce
10401 Görüntülenme

ROKETSAN, son dönemde dikkati çeken ürünlerinden ve hali hazırda Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer  alan Kaplan füzesi (K+/TRG-300) ve silah sisteminin yeteneklerini artırıyor.

ROKETSAN tarafından K+ Füzesi yetenek artırımı çalışmaları kapsamında, büyütülmüş faydalı yük konfigürasyonuna sahip prototiplere, yoğun karıştırma ortamında kaçırma mesafesinin azaltılmasına yönelik daha hassas ataletsel ölçüm birimi ve anti-jam ünite entegre edildi. K+ Füzesi, Temmuz 2020’de Sinop Test Merkezi’ndeki atışlı testten başarıyla geçti.

ROKETSAN'ın 6 yıllık bir tasarım, geliştirme ve kalifikasyon sürecinin ardından 18 Kasım 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen ve Haziran 2017’de ise TSK’ya ilk seri üretim teslimatı gerçekleştirilen TRG-300 KAPLAN füze sisteminin Blok I (menzil 30 - 120 km) Blok II (20 - 90 km) iki varyantı bulunuyor.

Manevra birliklerine; zamanında, doğru ve yoğun ateş desteği sağlayabilen KAPLAN Füzesi’nin hedeflerini hassas olarak vurabilme yeteneğinin temelinde, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) yatıyor. Yalıtımlı pod içerisine yerleştirilen KAPLAN füzeleri, pod içi füze konfigürasyonunda depolanabiliyor, taşınabiliyor ve fırlatılabiliyor.*BLOK-II: Harp Başlığı Dinamik Etkinliği Artırılmış TRG-300 Füzesi

**KKS: Küresel Konumlama Sistemi

***GLONASS: Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi

****ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

Kaynak: www.defenceandtechnology.com