SON EKLENENLER
'KAPLAN' Suriye'de

'KAPLAN' Suriye'de

KARA/
1 yıl önce
18865 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde FNSS Savunma tarafından geliştirilen ve teslimatları devam eden KAPLAN Silah Taşıyıcı Araç (STA) Suriye’de görev yapıyor.

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) yaptığı videolu paylaşımda, yurt içi ve dışında görev yapan, yeni yıla görev başında giren Mehmetçiğin "Mutlu yıllar Türkiyem" mesajına yer verildi. Görüntüde çöl kamuflaj renkli iki adet Kornet-E ateşleme kabiliyetine sahip Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi ile donatılmış KAPLAN STA'da yer alıyordu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına 184 adet KAPLAN, 76 adet PARS 4x4 olmak üzere toplam 260 silah taşıyıcı araç ile 64 adet KORNET-E Silah Kulesi ve 196 adet Roketsan ürünü OMTAS Silah Kulesi, 2022 yılına kadar teslim edilecek.

FNSS’nin, KAPLAN yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesinin en küçük üyesi olan KAPLAN STA, otomatik şanzımana ve ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip. Mayın ve zırh koruması bulunan araç, düşük ağırlığa sahip gövde yapısı ve 5 yol tekeri sayesinde, farklı coğrafi şartlarda yüksek mobilite sunuyor.

Amfibi bir araç olan KAPLAN STA, sınıfındaki, bu kabiliyete sahip az sayıdaki araçtan biri olmasıyla öne çıkıyor. Araç, arka tarafından yer alan iki adet suda itki sistemi sayesinde, kullanıcısının, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmasını olanaklı hale getiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com