SON EKLENENLER
Kanada'dan Türkiye'ye izin yok!

Kanada'dan Türkiye'ye izin yok!

GÜNDEM/DÜNYA
10 ay önce
5352 Görüntülenme

Kanada Hükümeti, Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'daki topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarmak için yürüttüğü operasyonda Kanada teknolojisini kullandığı iddialarına yönelik soruşturma sonuçlarına göre Türkiye’ye askeri mal ve teknoloji ihracat izinlerini iptal etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau daha önce askıya alınan Türkiye'ye İnsansız Hava Araçlarında (İHA) kullanılan ekipmanların ihraç izinlerinin tamamen iptal edildiğini açıkladı. Garneau konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,“Türkiye’ye ihraç edilen Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığına dair güvenilir kanıtlar bulan bu incelemenin ardından, bugün, 2020 sonbaharında askıya alınan izinlerin iptalini duyuruyorum” dedi.

Bu kararın söz konusu ekipmanların Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerle savaşan Azebaycan ordusu tarafından kullanıldığının tespit edilmesinin ardından alındığı açıklandı.

Garneau "Bu kullanım Kanada'nın dış politikası ve Türkiye'nin verdiği son kullanıcı garantileri ile uyumlu değil," ifadelerine yer verirken bu endişelerinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na iletildiğini aktardı. Garneau yeni askeri ürün ve teknoloji ihracatlarına izin vermeden önce son kullanıcı garantilerinde tutarlılık sağlamak için Türk yetkililerle karşılık güven oluşturma adına diyalog mekanizması kurmak istediklerini vurguladı.

Kanada'dan tedarik edilen ürünler arasında ANKA ve Bayraktar TB2 İHA’da kullanılan L3 Harris Wescam imalatı MX15 elektro-optik kamera sisteminin yanı sıra Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından milli imkanlarla geliştirilen HÜRKUŞ eğitim uçağında kullanılan Pratt&Whitney Canada şirketinin imalatı PT6 serisi motorlar ve Türk donanmasına ait savaş gemilerinde helikopterlerin güvenli bir şekilde inişini kolaylaştıran ASIST sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com