SON EKLENENLER
Kanada, Türkiye’ye ihracat iznini durdurdu

Kanada, Türkiye’ye ihracat iznini durdurdu

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
18462 Görüntülenme

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalarda kullanıldığı iddiası ile bazı teknolojiler için Kanada'nın Türkiye'ye verdiği ihracat iznini geçici olarak askıya alındığını açıkladı.

Champagne, açıklamasında, "Son birkaç gündür Kanada teknolojilerinin Dağlık Karabağ'daki askeri çatışmalarda kullanıldığına ilişkin bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları duyar duymaz Kanada Dışişleri Bakanlığına bu iddiaları inceleme talimatı verdim. Kanada'nın sıkı ihracat kontrol rejimine uygun olarak ve devam eden çatışmalardan dolayı, daha derinlikli incelemeye zaman bırakmak üzere Türkiye'ye verilen ihracat izinlerini askıya aldım." ifadelerini kullandı.

Kanada'nın Dağlık Karabağ'daki çatışmalardan endişe duyduğunu belirten Champagne, "Sahadaki durumu derhal istikrara kavuşturmak için tüm tedbirlerin alınması ve bu çatışmanın barışçıl ve müzakereli bir çözümden başka bir alternatifi olmadığı çağrısında bulunuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hali hazırda Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA’larda Kanada üretimi Wescam MX-15D kamera sistemi kullanılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Etiket: