SON EKLENENLER
K9 Vajra'lar Çin sınırında

K9 Vajra'lar Çin sınırında

KARA/
8 ay önce
5838 Görüntülenme

Hindistan, Çin ile Himalayalar'da sınır ihtilafının yaşandığı Ladakh bölgesine K9 Vajra 155 mm kundağı motorlu obüsleri konuşlandırdı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi ve dünya çapında ekonomik ve askeri alanlarda yükselen bir güç kabul edilen Hindistan, Himalayalar'da sınır ihtilafı yaşadığı Çin'e karşı Ladakh bölgesinde yaşanan çatışmalardan sonra K9 Vajra sistemlerini sınır hattına konuşlandırdı.

Güney Koreli Hanwha Techwin ile Hintli Larsen ve Toubro firması arasında, toplamda 100 adet K9 obüsünün Hint ordusu için lisans altı olarak üretilmesi için 2017 yılında imzalanan anlaşma kapsamında tüm teslimatlar yapıldı.

Sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olan 40 km menzile sahip K9 Thunder (Gök Gürültüsü) hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Sistem halihazırda Hindistan'ın yanı sıra Avustralya, Finlandiya, Norveç, Estonya, Polonya ve Türkiye tarafından tercih edildi.

Çin-Hindistan sınır anlaşmazlığı

İki nükleer güç olan Çin ve Hint askerleri, Haziran 2020'de Ladakh bölgesindeki Galvan vadisinde çatışmış, olayda 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin de söz konusu çatışmada 4 askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Çin ve Hindistan arasındaki Himalaya Dağları'nın çevrelediği belirsiz sınır hattı ülkeler arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Akarsuların, göllerin, buzulların ve karlı zirvelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik sınır, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken Yeni Delhi ise Aksay Çin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Pekin yönetimince işgal edildiğini savunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com