SON EKLENENLER
Japonya'dan ikinci JSM siparişi

Japonya'dan ikinci JSM siparişi

HAVA/
11 ay önce
19711 Görüntülenme

Japonya, Kongsberg firması ile F-35 uçakları için ek JSM tedariki için sözleşme imzaladı.

Norveçli Kongsberg Defence & Aerospace firması 1 Aralık'ta Japon Hava Öz Savunma Kuvvetlerinin genişleyen F-35 filosu (JASDF) için ek hassas güdümlü Müşterek Taarruz Füzelerin (JSM) tedariki için 92,4 milyon ABD Doları ek sözleşme imzaladığını duyurdu. Firma, bunun Japonya tarafından imzalanan JSM'ler için ikinci ek sözleşme olduğuna dikkat çekti. Füzenin sayısı veya teslimat takvimi hakkında ise bilgi verilmedi.

Kongsberg ile Japonya arasında ilk tedarik sözleşmesi Mart 2019'da imzalanmıştı.Sözleşme kapsamında mühimmatın 2022 yılına kadar Japon Öz Savunma Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

F-35'te dahili olarak taşınabilen tek uzun menzilli deniz ve kara hedefi füzesi olan JSM'nin geliştirilmesine 2008 yılında başlandı ve bir dizi doğrulama test atışının ardından 2018 ortalarında tamamlandı. 

F-35'lerin dâhili silah istasyonlarına sığabilmesinin yanı sıra kanat altında da taşınabilen elektromanyetik izini azaltan kompozit malzemelerle üretilen JSM, çok bantlı kızılötesi görüntüleyici sayesinde geniş görüş açısıyla tarama yapabilen ve çok sayıda hedefi takip edebilen sistem, Link 16 bağlantısı sayesinde at-güncelle ve taarruzun iptali gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Gelişmiş bir kızılötesi tarayıcıya sahip füze 4 metre uzunluğa ve 400 kg ağırlığa sahip. Menzili yaklaşık 500 km olan JSM deniz ve kara hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com