SON EKLENENLER
Japonya'dan 52 milyar dolarlık rekor bütçe

Japonya'dan 52 milyar dolarlık rekor bütçe

GÜNDEM/DÜNYA
11 ay önce
18383 Görüntülenme

Japonya'da geçtiğimiz aylarda göreve gelen Başbakan Yoşihide Suga hükümeti, askeri harcamaları üst üste dokuzuncu kez revize ederek bütçeyi 52 milyar dolara çıkardı.

Savunma Bakanlığının Nisan ayı itibarıyla alacağı ve bu yıla oranla yüzde 1,1 artış kaydedilen askeri harcamalar, 5.34 trilyon yen (51.7 milyar dolar) ile rekor kıracak. Suga'nın başında bulunduğu iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) parlamentoda çoğunluğa sahip olması nedeniyle bütçe tasarısının yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bütçenin içerisinde Çin’in artan askeri gücüne karşı koyabilmek için gelişmiş savaş uçağı ve daha uzun menzilli gemi savar füzesinin geliştirilmesini finanse etmek de bulunuyor.

Japonya, uzun menzilli füzeler satın almanın yanı sıra ordusunu Çin, Kuzey Kore ve Asya'nın diğer bölgelerindeki uzak kara hedeflerini vurabilmek için silahlandırmayı ve eğitmeyi de hedefliyor. Ayrıca Japonya'nın 30 yıl aradan sonra yeniden bir savaş uçağı projesine dönmek ve 2030'a hazır olmasını sağlamak için 40 milyar dolar kaynak ayırdığı da belirtiliyor.

Reuters'ın haberine göre, F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'in de yardımıyla Mitsubishi Heavy Industries tarafından yönetilecek olan projeye, ilk etapta yeni bütçeden 706 milyon dolar kaynak sağlanacak.

Tokyo, ülkenin güneybatısındaki Okinawa takımadalarını savunmak için uzun menzilli gemi savar füzesi geliştirilmesine başlamak için 323 milyon dolar harcayacak.