SON EKLENENLER
Japon savunmasına 50 milyar dolar

Japon savunmasına 50 milyar dolar

GÜNDEM/DÜNYA
5 ay önce
4141 Görüntülenme

Japonya Savunma Bakanlığı, 2022 mali yılı için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir bütçe talebini sonuçlandırdı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Japonya'da kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre bakanlık komisyonu Nisan 2022'de başlayacak yeni mali yıl bütçesi kapsamlı talebini karara bağladı.

Buna göre mevcut mali yıla kıyasla, yeni yıl savunma bütçe diliminin 10 milyar yen düşürülerek 5,47 trilyon yen (49,6 milyar dolar) olması hedefleniyor.

Bütçe kapsamında, Çin'in tehditkar faaliyetlerini sürdürdüğü güneybatıdaki adalara ekipman ve personel sevkiyatına yönelik iki geminin tedarik edilmesine, 92 milyon dolar ayrılacak.

Kara Öz Savunma Kuvvetlerine (GSDF) ait güdümlü füzelerin destroyer ve savaş uçaklarından fırlatılabilen uzun menzilli seyir füzelerine dönüştürülmesi projesi için 345 milyon dolar harcanacak.

Bakanlık, yeni nesil savaş uçakları ile bu uçakların motorlarının dizaynı, füze izlemeye yönelik uydu takip sistemleri, deniz gözetleme operasyonları için sualtı dronları ve yapay zeka kapsamlı araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 2,9 milyar dolar tahsis edecek.

Uzmanlar, Çin'in artan askeri varlığına karşı araştırma ve geliştirmeye bütçeden daha fazla fon ayrılmadıkça Japonya'nın en gelişmiş askeri teknolojide geri kalacağı konusunda uyarıda bulundu.

Fotoğraf: Koji Ogasawara