SON EKLENENLER
Japon Denizi’ne yeni hayalet

Japon Denizi’ne yeni hayalet

DENİZ/
8 ay önce
6459 Görüntülenme

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin (JMSDF) lityum-iyon pillerle donatılan ikinci denizaltısı JS Toryu (SS 512) göreve başladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF), Japonya'nın batısındaki Hyogo Eyaletinde 24 Mart'ta düzenlenen bir törenle 12. ve son Soryu sınıfı dizel-elektrikli saldırı denizaltısı JS Toryu (SS 512 )'yu hizmete aldı.

Kawasaki Heavy Industries tesislerinde inşa edilen lityum iyon pillerle çalışan ikinci denizaltısı olma özelliği taşıyan, Japonca savaşçı ejderha anlamına gelen JS Toryu, Kanagawa Eyaletindeki Yokosuka deniz üssünde bulunan 2. Denizaltı Filosunda görev yapacak. Çin ve Rusya ile yaşanan gerginliklerin artmasıyla son dönemlerde Japonya denizaltı inşa faaliyetlerine hız vermişti.

Toplam 12 adet denizaltının inşasını kapsayan projede Japonya'nın en büyük şirketlerinden olan Mitsubishi 6 ve Kawasaki 6 adet deniz altının üretiminden sorumluydu.Lityum-iyon piller, geleneksel kurşun-asit pillerin güç depolama kapasitesinin neredeyse iki katına sahip. Lityum-iyon pil denizaltının sessizliğini artırdığı için tespit edilmesini daha da zorlaştırıyor. Pillerin, daha uzun süre dayanabilmesi, hızlı şarj olması ve sessiz çalışabilmesi de denizaltıya büyük avantaj sağlıyor.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile denizaltı, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda sessizce seyir yapabilecek. Deplasman tonajı satıhta : 2.950 ton, dalmış : 4.200 ton olan 84 m uzunluğundaki denizaltı sualtında 20 kt, yüzeyde ise 12 kt hıza ulaşabiliyor.

UGM-84 Sub Harpoon gemisavar füzesi ateşleyebilen denizaltı Tip 80 ve Tip 89 torpidolarını fırlatabilen 6 adet 533 mm torpido kovanı ile donatıldı.

Aktif ve pasif hedef arama modlarına sahip tel güdümlü bir torpido olan Tip 89 maksimum 130 km hıza ulaşabiliyor. 50 km menzile sahip torpidonun ağırlığı 1.760 kg, harp başlığı ağırlığı ise 267 kg’dir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com