SON EKLENENLER
İsveç CV90'ların ömrünü uzatacak

İsveç CV90'ların ömrünü uzatacak

KARA/
1 ay önce
526 Görüntülenme

Rusya'nın Baltık bölgesinde artan askeri varlığına karşı ordusunu modern sistemlerle donatmak için çalışmalar yürüten İsveç, CV90 muharebe araçlarının hizmet ömrünü uzatacak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsveç Savunma Malzemeleri İdaresi (FMV) Landsystems Direktörü Mikael Frisell 1 Kasım 2021'de sosyal medya hesabı üzerinden İsveç Ordusunun hizmetindeki Stridsfordon 90A (CV90A) muharebe araçlarının modernizasyonu için HB Development AB ile bir sözleşme imzalandığını duyurdu.

Modernizasyon ile optik, elektrik ve elektronik sistemler, yakın mesafe gözetleme, sürücü görüş, yön bulma ve seyrüsefer sistemleri gibi yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak araçların beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak. Sözleşme, kapsamında ilk teslimatın 2023 yılı sonunda yapılması planlanıyor.Öte yandan Mart 2016'da da BAE Systems İsveç Ordusu'nun 262 CV90 zırhlı muharebe aracını modernize etmek için bir sözleşme imzalamıştı.

Araçların ömrünü artırmayı hedefleyen modernizasyon programı kapsamında, CV90'ların beka kabiliyeti, kule ve muharebe sistemi performansı yükseltilecek. Hali hazırda İsveç Ordusunun envanterinde 350'nin üzerinde CV90 muharebe aracı yer alıyor.

BAE systems geçtimiz yıllarda Danimarka, Hollanda, Norveç ve İsveç'in envanterindeki CV-90 lar için modernizasyon programları başlatmış, Norveç ile maliyeti 50 milyon doları aşan 20 adet ek CV90 zırhlı muharebe aracının tedariki için sözleşme imzalamıştı.

Bekâ kabiliyeti, ateş gücü ve yüksek hareketliliği ile öne çıkan bir platform olan ve farklı modellerde 1200 adedi hizmette olan CV90’lar İsveç'in dışında Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsviçre, Hollanda ve Norveç Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com