SON EKLENENLER
İsrail'in yeni kalkanı Arrow 4 olacak

İsrail'in yeni kalkanı Arrow 4 olacak

HAVA/
1 yıl önce
10596 Görüntülenme

İran’ın balistik füze programını kendine tehdit olarak gören İsrail, ABD ile atmosfer içinde ve dışında önleme yapabilecek yeni nesil Arrow 4 balistik füze savunma sistemini geliştirmeye başladı.

İsrail Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesapları aracılığıyla yaptığı açıklamada, ABD ile yeni nesil Arrow 4 balistik füze savunma sistemini geliştirmeye başladıklarını belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise yaptığı açıklamada, ABD ile ortaklaşa geliştirilen Arrow 4'ün teknik açıdan sahada büyük bir sıçrama sağlayacağını kaydetti.

Bakan Gantz, "İsrail Füze Savunma Teşkilatı, hayati önem taşıyan saldırı yeteneklerinin geliştirilmesinin yanı sıra çok katmanlı füze savunması dizisinin sürekli geliştirilmesiyle İsrail semalarını balistik tehditlere karşı savunmak için sürekli çalışıyor. Arrow 2 sisteminin yerini alacak olan Arrow 4'ün Amerikalı ortaklarımızla birlikte geliştirilmesi, teknolojik ve operasyonel bir sıçrayışla sonuçlanacak ve gelecekteki savaş ortamına, Orta Doğu ve ötesinde gelişen tehditlere karşı hazırlıklı konuma getirecek." dedi.

ABD Kongresinin Aralık 2020'de kabul ettiği "2021 Birleştirilmiş Tahsisatlar Yasa Tasarısında, ABD ile İsrail'in üzerinde ortak çalıştığı ve uzun menzilli karadan havaya ve havadan karaya füze tespit sisteminin de dahil olduğu "Arrow Sistemlerini Geliştirme Programına" 173 milyon dolar ayrılması kararlaştırılmıştı.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), ana yükleniciliğinde yürütülecek olan projede Elbit Systems, Elta, Rafael ve Tomer firmaları da görev alacak.

Ülkenin hava savunma şemsiyesinin en üst bileşenlerini 2002'de Arrow 2 ve Ocak 2017'de hizmete giren Arrow 3 oluşturuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com