SON EKLENENLER
İsrail'e Sa'ar 6 teslimatları tamamlandı

İsrail'e Sa'ar 6 teslimatları tamamlandı

DENİZ/
6 ay önce
4322 Görüntülenme

Alman ThyssenKrupp Marine Systems önümüzdeki 30 yıl boyunca İsrail Donanmasının belkemiğini oluşturacak Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin tamamını teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ThyssenKrupp Marine Systems tarafından 27 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada, "INS Atzmaut" ve "INS Nitzachon" adlı 2 korvetin daha devriyle toplam 4 korvetin İsrail'e teslim edildiği kaydedildi.

Korvetlerin, ana limanlarına vardıktan sonra İsrail Donanması tarafından radar ve silah sistemleriyle donatılacağı belirtildi.

İsrail, 2015 Mayıs ayında korvetler için Almanya ile sözleşme imzalamıştı. Diğer iki korvetten "INS Magen" Kasım 2020'de, "INS Oz" ise Mayıs 2021'de İsrail'e teslim edilmişti.K-130 modeli temel alınarak inşa edilen Sa’ar 6 yaklaşık 2.000 ton ağırlığında ve 90m uzunluğundadır. Gemide su üstü hedefleri için kullanılacak 8km+ menzile sahip DART Güdümlü Mühimmatı kullanabilen 76mm Oto Melara Topu, 16 Gabriel gemisavar füze sistemi, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 hava savunma sistemi, Rafael ürünü C-DOME özsavunma silah sistemi, iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı ve Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarı yer alıyor.

İnşa edilen gemilerin ana görevlerinin, İsrail’in münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yer alan açık deniz gaz platformlarını korumak olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com