SON EKLENENLER
İsrail'den Filipinler'e ilk 'ATMOS' teslimatı

İsrail'den Filipinler'e ilk 'ATMOS' teslimatı

KARA/
3 hafta önce
1331 Görüntülenme

İsrail, Filipinler'e ATMOS 2000 155mm tekerlekli kundağı motorlu obüs sisteminin ilk partisini teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Güney Doğu Asya'da Çin'in artan askeri varlığına karşı ordusunu modern sistemler ile donatmak için çalışmalar yürüten Filipinler, İsrail'e sipariş verdiği ATMOS 155mm Kundağı Motorlu Obüs Sistemlerini teslim almaya başladı.

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflara göre 8 ATMOS 2000 155mm kundağı motorlu obüslerin ilk partisi Filipinler'e ulaştı. Böylelikle Filipinler Asya bölgesinde Tayland'dan sonra ATMOS 2000'i kullanan ikinci ülke oldu.Filipinler Milli Savunma Bakanlığı (DND), Filipin Ordusu için Kundağı Motorlu Obüs Sistemi Edinme Projesi kapsamında, Mayıs 2020'de Elbit Soltam ATMOS 155mm Kundağı Motorlu Obüs sistemlerinden 2 batarya satın almak için Devam Bildirimi’ni (NTP) yayınlamıştı.

 İsrail şirketi Elbit Systems tarafından tasarlanan ve üretilen ATMOS yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.IL-76, C-17 ve A400M gibi nakliye uçakları tarafından taşınabilen 30 ton ağırlığındaki araç, yüksek hareket kabiliyeti ve kısa süre içerisinde mevziye girip dakikada 4 ile 9 atış yaptıktan sonra terk edebilme özelliği ile askeri birliklere büyük avantaj sağlıyor. ERFB/BaseBleed mühimmatı ile 40km+ menzile atış yapabilen ATMOS toplam 27 adet 155 mm mühimmat ve ilgili ekipmanı taşıyabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com