SON EKLENENLER
İsrail'den başkasına nükleer silah yok

İsrail'den başkasına nükleer silah yok

GÜNDEM/DÜNYA
10 ay önce
14357 Görüntülenme

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2015'te İran'la yapılan nükleer anlaşmaya yeniden dönülmesi halinde Orta Doğu'daki birçok ülkenin nükleer silahlara sahip olmak için acele edeceğini ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile düzenlediği ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Fas ve Sudan'ın İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına verdiği katkıdan dolayı ABD Başkanı Donald Trump'a teşekkür eden Netanyahu, başka Arap ve Müslüman ülkelerin de Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varacağından şüphesi olmadığını söyledi.

Tahran üzerindeki baskının devam etmesi gerektiğini söyleyen Netanyahu, "JCPOA'ya (Nükleer anlaşma) geri dönersek, Orta Doğu'daki diğer birçok ülke nükleer silahlanma için acele edecekler. Bu bir kabus ve bu aptallık. Bu olmamalı." ifadelerini kullandı.

Mnuchin ise İran'ın nükleer programına ilişkin olası müzakerelerin İsrail ve bölgedeki Arap ülkeleriyle istişare edilerek yapılması gerektiğini dile getirerek, "İran hiçbir zaman nükleer silaha sahip olamaz. İran, İsrail ve Arap komşularını tehdit eden terör faaliyetlerini durdurmalıdır." diye konuştu.