SON EKLENENLER
İsrail'den BAE'ye F-35 satışına destek

İsrail'den BAE'ye F-35 satışına destek

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
20023 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı Cooper, Birleşik Arap Emirliklerine (BAE), F-35 savaş uçağı ve MQ-9B insansız hava araçlarının satışına ilişkin açıklama yaptı. Cooper, İsrail'in resmi olarak bu satışı desteklediğini belirtti.

BAE'ye silah satışına ilişkin Cooper, " 11 Aralıkta, Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) F-35 ve MQ-9B'ler ile mühimmatların satışı için Kongre'ye yapılan tebligatın 30 günlük süresi dolmuş olacak. Bu sürece paralel olarak BAE ile teklif ve kabul mektupları üzerinde görüşmeler yapıyoruz. Bu sonuçlandığında biz de anlaşmayı sonuçlandıracağız. Bu konu devam ederken, Kongre ile de sağlıklı ve verimli bir diyalog sürecindeyiz. Ancak bu süreç tamamlandığında Savunma Bakanlığı üretim programları ve teslimat sürelerini konuşmaya başlayabilir." dedi.

İsrail'in resmi olarak bu satışı desteklediğini belirten Cooper, İran'ın BAE ile İsrail arasındaki normalleşme sürecini sekteye uğratmaya çalıştığını, savundu.

Kongre'nin BAE'ye F-35 satışına karşı çıktığına ilişkin bir soruya ise Cooper, satış değerlendirmesinin gelişmelere göre yapıldığını ve İsrail ile yapılan anlaşmanın BAE ve bölge ülkelerinde bir değişim etkisini beraberinde getirdiğini iddia etti.

Satış onayının ABD'nin, İsrail'in askeri niteliksel üstünlüğüne yönelik bağlılığına zarar vermediğini ifade eden Cooper, "Kongre ile görüşmelere devam ediyoruz. Onların ortaya koydukları kaygıları dikkate almaya devam ediyoruz ve bu satışların zorunluluğu ve faydaları konusunu tam anlamalarını sağlamak istiyoruz." dedi.