SON EKLENENLER
İsrail'den 80 milyon dolarlık imza

İsrail'den 80 milyon dolarlık imza

DENİZ/
5 ay önce
2174 Görüntülenme

Dünya savunma sanayii pazarının önemli aktörlerinden İsrailli Rafael şirketi bir Asya ülkesiyle 80 milyon dolar değerinde Deniz Harp Sistemleri satışıyla ilgili sözleşme imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Rafael Advanced Defence Systems 1 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, firma, İsrail Tersaneleri   tarafından Güneydoğu Asya'da adı açıklanmayan bir ülke için inşa edilen Shaldag Mk V devriye botlarına kapsamlı bir deniz harp sistemleri tedarik etmek üzere yaklaşık 80 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandığını duyurdu. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Sözleşme, Savaş Yönetim Sistemi (CMS), Typhoon ve Mini Typhoon RCWS uzaktan komutalı silah sistemi, Deniz Spike Füzeleri, Sea-Com Dahili Haberleşme Sistemi ve BNET Taktik Veri Bağlantısını içeren gelişmiş bir deniz harp sistemlerinin yanı sıra bakım ve destek hizmetlerini de kapsıyor.

Typhoon gemi konuşlu stabilize uzaktan kumandalı silah istasyonu üzerine şekillendirilen MLS-ER, Spike ER füzesi ile teçhiz edilmiştir. At-Unut, At-Güncelle modları bulunan Spike-ER 10 km menzilde etkili oluyor.Ülke adı açıklanmamasına rağmen, hali hazırda Filipinler bölgede bilinen Shaldag Mk V kullanıcısıdır.

Öte yandan Filipin Donanması, bu yıl içerisinde 8 Shaldag MK V sınıfı devriye botu tedariki için İsrail Tersaneleri ile anlaşma imzaladı.

İsrail Tersaneleri, İsrail Savunma Bakanlığı ve Filipinler Deniz Kuvvetleri arasında imzalanan 128 milyon değerindeki anlaşma 8 botun inşasının yanı sıra Filipinler'in Cavite Donanma Tersanesi'nin modernizasyonunu kapsıyor.

Kıyı suları ve açık denizlerde ani taarruz, antikorsanlık, terörle mücadele, arama-kurtarma ve kritik yapıların korunması görevleri için geliştirilen SHALDAG sınıfının en büyük üyesi olan SHALDAG MK V,  alüminyum malzeme kullanılarak inşa edilmiştir.

12 knot hızla menzili 100 NM olan platformun uzunluğu 32.65  metre, genişliği 6.20 metre, deplasman 95 ton, maksimum 40+ knot sürate ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com