SON EKLENENLER
İsrail Yunan savunma sanayine el attı

İsrail Yunan savunma sanayine el attı

GÜNDEM/DÜNYA
11 ay önce
17935 Görüntülenme

Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilimde yakınlaşan İsrail ve Yunanistan, savunma işbirliğini de geliştiriyor. İsrailli konsorsiyum, stratejik öneme sahip askeri araç üreticisi ELVO’nun en büyük hissedarı oldu.

Yunanistan Maliye Bakanlığı, ülkenin en büyük askeri araç üreticisi olan ELVO’nun hisselerinin çoğunluğunun İsrailli SK Group ve Plasan Sasa adlı şirketlerin oluşturduğu konsorsiyuma satıldığını açıkladı. Bakanlık tarafından ELVO’nun hisselerinin yüzde 79’unun İsrailli şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun kontrolü altında olacağı, yüzde 21 hissenin ise Yunanistan devletinde kalacağı bilgisi de paylaşıldı. 

Yunan savunma sanayisi için stratejik öneme sahip olan ELVO, 2014 yılında iflas etmiş ve fabrikaları devlet tarafından kamulaştırılmıştı. Zırhlı araçlar üreten şirketin Alman Leopard tanklarının üretim sürecinde, montajında yer aldığı da belirtiliyor. 

İlk aşamada, İsrail’in Guarder ve SandCat askeri zırhlı araçları Yunanistan’da üretilmeye başlanacak. Daha sonraki aşamada ise şirketin Selanik’teki fabrikasında hafif silahların üretilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com