SON EKLENENLER
İsrail ve Yunanistan askeri işbirliği derinleşiyor

İsrail ve Yunanistan askeri işbirliği derinleşiyor

HAVA/
10 ay önce
13913 Görüntülenme

Türkiye ile yaşadıkları sorunlarla ilişkilerini önemli ölçüde geliştiren İsrail ve Yunanistan son olarak 20 yıl süreli savunma anlaşması imzaladı. İki ülke arasında bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasıyla İsrail, Yunan Hava Kuvvetleri için eğitim uçağı, simülatör, eğitim ve lojistik destek hizmeti sağlayacak.

İsrail Savunma Bakanlığı, Yunanistan'ın İsrail ile yapacağı 1.68 milyar dolarlık 20 yıl süreli savunma anlaşmasını onayladığını açıkladı. Anlaşmanın iki ülke arasında bugüne kadar yapılmış en büyük savunma tedarik anlaşması olduğu ifade edildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Atina yönetiminin İsrail'den eğitim uçağı alması ve İsrailli bir firmanın Yunanistan'da uçuş okulu kurmasını içeren savunma anlaşmasını onayladığı belirtildi.Anlaşma kapsamında İsrailli savunma sanayi şirketi Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri için uçuş okulu kuracak ve işletecek.

Anlaşma, İtalyan Leonardo şirketinden on adet M-346 uçağının satın alınmasını ve T-6 uçağının bakımının yanı sıra simülatör, eğitim ve lojistik desteğin sağlanmasını içeriyor.

Söz konusu anlaşmanın imzalanma tarihine ilişkin bilgi verilmezken, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, bu anlaşmanın İsrail ile Yunanistan arasında "mükemmel ve gelişen" ilişkileri yansıttığını söyledi. Gantz, "Anlaşma, hem İsrail'in hem de Yunanistan'ın çıkarlarına hizmet edecek, her iki ülkede iş imkanı oluşturacak ve Akdeniz'de istikrarı teşvik edecek uzun vadeli bir ortaklık. Bunun daha da derinleşeceğini umuyorum." dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com