SON EKLENENLER
İsrail onayı verdi

İsrail onayı verdi

HAVA/
1 yıl önce
9976 Görüntülenme

Ordunun operasyonel kabiliyetlerini geliştirmek için ekipman tedarikini sürdüren İsrail Savunma Bakanlığı iki adet Boeing KC-46 tanker uçağı tedarikini onayladı. Uçaklar, İsrail Hava Kuvvetlerinin envanterinde uzun yıllardır görev alan Boeing 707'lerin yerini alacak.

İsrail Savunma Bakanlığı satın alma heyeti başkanı Tuğgeneral Mishel Ben-Baruch yaptığı açıklamada, Boeing tarafından üretilecek iki KC-46 Tanker uçağı için bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzalandığını ve bir sonraki aşamada, gelecekteki filoyu oluşturacak toplam sekiz tanker uçağından iki adet daha ilave tanker uçağının satın alınacağını belirtti.

Anlaşmanın bir parçası olarak, uçaklara İsrail Hava Kuvvetlerinin operasyonel gereksinimlerine uygun olarak İsrail Savunma Sanayii firmalarına ait sistemler entegre edilecek. İlk uçağın teslimatının 2025-2026 yılları arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mart 2020'de Dış Askeri Satışlar programı çerçevesinde, İsrail’e  2,4 milyar dolar değerinde 8 KC-46 tipi tanker uçağının satışını onaylamıştı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e Dış Askeri Satış kapsamında 2,4 milyar dolar değerinde 8 KC-46 tipi tanker uçağının satışına onay verilmesini kararlaştırdı" ifadesi kullanılmıştı.Müttefik ve koalisyon askeri uçaklarına yakıt ikmali yapabilen çok amaçlı bir tanker uçağı olarak tasarlanan KC-46A, personel ve yük taşımada da kullanılabiliyor. Kargo kapasitesi 29,5 ton olan uçak, kabine takılan koltuklar ile 114 kişi de taşıyabiliyor. İki adet Pratt&Whitney imalatı PW4062 tipi motora sahip olan uçak, saatte maksimum 914 km hıza çıkabiliyor. Menzili 11 bin 830 km olan KC-46’nın seyir irtifası ise 40 bin feet (12,200 metre).

Uçuş ekibi iki pilot ve yakıt ikmalini sağlayan bir boom operatöründen oluşan KC-46’ların boş ağırlığı 82,377 kg'dir. Maksimum 188,240 kilogram ağırlık ile havalanabilen uçağın taşıyabildiği toplam yakıt ise 94,198 kilogram.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com