SON EKLENENLER
İsrail helikopterini seçti

İsrail helikopterini seçti

HAVA/
9 ay önce
6855 Görüntülenme

İsrail ordusu yeni nakliye helikopteri olarak Lockheed Martin ürünü CH-53K King Stallion'u seçti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ordunun 1960’lardan bu yana kullanılan CH-53 Sea Stallion helikopter filosunun CH-53K King Stallion ile değiştirileceğini duyurdu.

İsrail’in Lockheed Martin’den kaç adet CH-53K alacağına dair bilgi verilmezken, anlaşmanın geçtiğimiz günlerde ABD ve İsrail arasındaki 2.74 milyar dolar değerindeki kapsamlı savunma anlaşmasının içinde yer aldığı belirtildi.

ABD'den sonra CH-53K'nın ilk müşterisi olan İsrail, helikopteri 1960'lardan beri hizmette olan eski CH-53D 'Yasur'ların yerine alacak.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Hava Kuvvetleri için yeni ağır nakliye helikopterleri satın alma kararının, İsrail Savunma Kuvvetlerinin yeteneklerini daha da geliştirmede önemli bir adım olduğunu söyledi.Birlikleri ve askeri teçhizatı, gemiden kıyı bölgelerine ve yüksek irtifadaki arazilere taşımak için tasarlanan King Stallion beş kişilik mürettebatla birlikte 55 personel taşıma kapasitesine sahip.

16 bin 329 kilogram faydalı yük taşıma kabiliyeti bulunan helikopterin azami kalkış ağırlığı ise 39 bin 900 kilogram. Havada ikmal kabiliyeti olan King Stallion, ek rezerv ve ikmal olmadan 315 km seyir hızında 204 km operasyon çapına erişebilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com