SON EKLENENLER
İsrail F-35'leri Rum hava savunma sistemini test etti

İsrail F-35'leri Rum hava savunma sistemini test etti

GÜNDEM/DÜNYA
11 ay önce
7744 Görüntülenme

İsrail, Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle gerçekleştirilen "Onisilos-Gedeon 2021" adlı ortak tatbikatta, Rum tarafının hava savunma sistemini test etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Uluslararası basında yer alan habere göre, Rum yönetimi ile İsrail arasında yıllık askeri iş birliği programı çerçevesinde 2 gün süren "Onisilos-Gedeon 2021" adlı hava savunma tatbikatı yapıldı.

İsrail, F-15 ve F-35’lerinin kullanıldığı tatbikatta, Rum yönetiminin Buk (SA-11) ve Tor M1 hava savunma sistemi hedef olarak kullanıldı.Rum yönetimi Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tatbikatın Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) operasyonel hazırlığını kanıtladığı vurgulandı.

Açıklamada, "Tatbikat, hassas bir bölgede bulunan Kıbrıs'ın, dostlarının ve komşu ülkelerin yardımları ve iş birliğiyle mevcut güvenlik sorunları ve asimetrik tehditlerin üstesinden gelmede önemli bir rol oynadığına dair net mesajlar veriyor." ifadeleri kullanıldı.Rum yönetimi, Yunanistan ve İsrail, hava, deniz ve kara kuvvetleri tatbikatları da dahil olmak üzere sık sık ortak askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.