SON EKLENENLER
İsrail F-35'leri Lübnan semalarında

İsrail F-35'leri Lübnan semalarında

HAVA/
10 ay önce
10026 Görüntülenme

İsrail Hava Kuvvetlerine ait F-35 savaş uçaklarının Lübnan'ın birçok bölgesinde alçak uçuş yaptığı belirtildi.

Lübnan medyası 25 Ocak tarihinde Lübnan hava sahasında uçuş yapan en az iki İsrail F-35I Adir savaş uçağının görüntülerini yayınladı. Görüntüler İsrail F-35 uçaklarının Lübnan üzerinde  uçtuğunu gösteren ilk görüntüler olma özelliği taşıyor.

Konuyla ilgili olarak İsrail Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I savaş uçağının Lübnan üzerinde yaptığı uçuşa dair açıklama yapmadı.Suriye'de İran kamplarına ve Lübnan'daki Hizbullah hedeflerine saldırılar düzenleyen bölgenin en önemli hava güçlerinden biri olan İsrail, F-35 savaş uçağını operasyonel olarak kullanan ilk hava kuvvetleri olarak tarihe geçti.İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Amikam Norkin, Mayıs 2018'de, “Adir uçakları halihazırda aktif ve savaş operasyonları yürütüyor. Aslında biz, dünyada ilk operasyonel F-35 saldırısını gerçekleştirdik. Ortadoğu’da F-35’leri kullanarak iki saldırı düzenledik” açıklamasında bulunmuştu.İsrail daha fazla F-35 istiyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise ABD'den bir F-35 filosu daha almak için çalışmaların yapıldığını söylemiş ve yaptığı açıklamada ülkesinin ABD'den F-35 satın almak istediğini ve bunun için yeni bir fon hazırlandığını belirtmişti. 

Gantz açıklamasında,"Şu anda iki adet F-35 filomuz var, sanırım bunu genişleteceğiz. Amerikalılardan talebim de; bir filo daha satın almak ve oluşacak dengeyle ne yapacağımıza karar vermek." dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com